Trwa ładowanie...
d2u7ndk

MSZ: Polska ważnym partnerem gospodarczym Angoli (komunikat)

...

d2u7ndk
d2u7ndk

09.05. Warszawa - MSZ informuje:

- Oferta firm, których przedstawiciele przyjechali ze mną do Angoli, daje duże możliwość rozwoju, tak polskiej, jak i angolskiej gospodarki - podkreśliła podsekretarz stanu w MSZ Beata Stelmach w czasie wizyty w Luandzie w dniach 6-9 maja. Wiceminister Stelmach towarzyszyli przedstawiciele 16 polskich firm reprezentujących sektory: górniczy, rolny oraz budownictwa.

W trakcie wizyty ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Angoli podpisały memorandum o porozumieniu (memorandum of understanding). - Pomiędzy przyjaciółmi niepotrzebne są pisemne porozumienia, jednak ramy prawne, jakie w ten sposób stworzymy, ułatwią nasze kontakty gospodarcze, a także współpracę w obszarach nauki i kultury - zaznaczyła wiceminister spraw zagranicznych Angoli Angela Braganca.

Polska delegacja w Luandzie spotkała się również z ministrami górnictwa, rolnictwa i gospodarki morskiej. W trakcie rozmów angolscy ministrowie wielokrotnie podkreślali, że Polska była jednym z pierwszych krajów, który uznał niepodległość Angoli i udzielał jej bardzo istotnej pomocy w pierwszym, najcięższym okresie jej istnienia.

d2u7ndk

- Na każdym kroku widzę, jak wielki jest potencjał rozwoju wzajemnych stosunków gospodarczych. Dlatego, będę gorąco zachęcała polskich przedsiębiorców do pełnego zaangażowania się w przygotowanie kompleksowej oferty dla partnerów angolskich - stwierdziła wiceminister Stelmach w wywiadzie dla angolskiego radia.

W ambasadzie RP wiceminister spotkała się także z angolskimi absolwentami polskich uczelni. Są wśród nich m.in. wiceminister szkolnictwa wyższego, wicegubernator stołecznej prowincji, wielu wyższych urzędników państwowych i przedsiębiorców. - Jest w Luandzie nasz ambasador, ale teraz widzę, że mamy tu ponad trzydziestu ambasadorów Polski, będących świadectwem związków pomiędzy naszymi krajami - oświadczyła wiceminister.

Delegacja odwiedziła też budowę Akademii Morskiej, którą w miejscowości Namibe prowadzi firma Navimor z Gdańska. To jeden z największych projektów pomocowych, realizowanych przez nasz kraj na kontynencie afrykańskim i największy projekt edukacyjny, realizowany w Angoli przez kraj Unii Europejskiej. Równolegle w Angoli odbywało się Polsko-Angolskie Forum Gospodarcze, na którym przedstawiciele polskich firm mieli okazję do bezpośrednich rozmów z zainteresowanymi współpracą partnerami angolskimi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

d2u7ndk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u7ndk