Trwa ładowanie...
d3z2ysl

MSZ: polsko-francuskie rozmowy o sytuacji na Ukrainie (komunikat)

...

Share
d3z2ysl

11.03. Warszawa - MSZ informuje:

Pogwałcenie integralności terytorialnej Ukrainy i jego konsekwencje dla bezpieczeństwa regionu oraz odpowiedź społeczności międzynarodowej były głównymi tematami rozmowy podsekretarza stanu Bogusława Winida z sekretarzem generalnym obrony i bezpieczeństwa narodowego Francji Francisem Delonem. Spotkanie miało miejsce 11 marca w Warszawie.

Wiceminister Winid przedstawiając możliwe scenariusze rozwoju sytuacji zaznaczył, iż kluczowe znaczenie ma zapewnienie wsparcia i obecności międzynarodowej na Ukrainie teraz i w najbliższej przyszłości. Podkreślił, że społeczność międzynarodowa musi odwieść Rosję od podobnych działań w przyszłości. - Musimy wzmacniać stosunki polityczne i integrację gospodarczą z Gruzją i Republiką Mołdawii jako sygnał naszej determinacji i lojalności wobec tych państw - zwrócił uwagę wiceszef polskiej dyplomacji.

Francis Delon wyraził ubolewanie z powodu zaprzepaszczenia przez Rosję szans na budowanie partnerstwa ze wspólnotą transatlantycką oraz podkreślił wagę zachowania jedności Europejczyków. - Naszym celem powinno być uświadomienie Rosji, że cena jaką przyjdzie jej zapłacić za działania naruszające podstawy prawa międzynarodowego będzie zbyt wysoka - powiedział. Podkreślił również izolację Rosji na arenie międzynarodowej.

d3z2ysl

Rozmówcy zgodzili się, że kluczowa rola, jaką odegrał Trójkąt Weimarski w działaniach na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie, umacnia jego znaczenie polityczne i praktyczne. Omówiono również dalszą współpracę w ramach polsko-francuskiego dialogu strategicznego oraz sytuację w innych zapalnych regionach, w tym w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/ tpo/

d3z2ysl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z2ysl
d3z2ysl