MSZ: Polsko-Niemieckie Forum Energetycznym w Berlinie (komunikat)
...
17.01. Warszawa - MSZ informuje:
- To, co dzieje się w Niemczech, największym rynku energetycznym UE, ma wpływ na rynki innych państw, zwłaszcza sąsiadujących. Dlatego tak ważny jest dialog i współpraca Polski i Niemiec w dziedzinie energetyki - powiedziała podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk podczas Polsko-Niemieckiego Forum Energetycznego. Debata odbyła się 17 stycznia w Berlinie.
Zorganizowana przez Centrum Stosunków Międzynarodowych konferencja, z udziałem ministrów gospodarki Niemiec i Polski oraz czołowych polskich, niemieckich, i unijnych polityków, przedstawicieli biznesu oraz analityków z sektora energetycznego, była okazją do prezentacji raportu "Energia dla współpracy (Analiza polsko-niemieckiej potencjalnej współpracy w sektorze energetycznym)" ("The Energy for Cooperation (Polish-German Potential Cooperation Analysis in the Energy Sector)".
Raport prezentuje wyzwania stojące przed sektorem energetycznym obu krajów oraz identyfikuje obszary, gdzie współpraca mogłaby podnosić konkurencyjność obu gospodarek. - Choć obydwa kraje reprezentują odmienne modele energetyczne, to jednak dostrzegamy istotny potencjał współpracy Polski i Niemiec, w tym m.in. w obszarze czystych technologii węglowych, LNG, odnawialnych źródeł energii, czy magazynowania energii - podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji.
Dialog nt. bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza w kontekście zewnętrznej polityki UE, jest ważnym elementem współpracy polsko-niemieckiej. Szczególne znaczenie ma kwestia bezpieczeństwa dostaw ropy i gazu spoza UE. Polska, jako kraj tranzytowy, nadal zajmuje ważne miejsce w systemie dostaw ropy i gazu z Rosji do Niemiec. - Polska jest zainteresowana utrzymaniem stabilności w tych dostawach, zapewniającej biznesowi z obu państw przewidywalne warunki prowadzenia działalności - zwróciła uwagę wiceminister Kacperczyk.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/