MSZ: prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Warszawie (komunikat)
...
24.10.2013 19:18
24.10. Warszawa - MSZ informuje:
- Polska niezmiennie pozostaje gotowa do współpracy z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka i nadal będzie wspierać jego wysiłki zmierzające do zapewnienia skuteczności strasburskiego systemu ochrony praw człowieka - podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas spotkania z prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Deanem Spielmannem w Warszawie.
Dwudniowa wizyta Prezesa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) Deana Spielmanna w Polsce (24-25 października) jest wyrazem uznania ETPCz dla działań polskiego rządu w zakresie przestrzegania praw człowieka w naszym kraju. Potwierdzeniem tego jest spadek liczby skarg dotyczących Polski (w 2011 r. było 6400 skarg, na koniec 2012 r. - 3100 skarg), ale i poprawienie stanu wykonywania wyroków.
- Odnotowany został znaczny spadek liczby spraw z Polski - powiedział Dean Spielmann - Dziękuję za bardzo dobrą implementację wyroków ETPCz, zwłaszcza wyroków pilotażowych, które mają zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania ETPCz. Prezes Trybunału podkreślił jednocześnie, że zaangażowanie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w proces egzekucji wyroków należy ocenić jako modelowe. - Raport rządu z 2012 r. dotyczący egzekucji wyroków jest bardzo ważnym dokumentem, który może stanowić kierunkowy przykład dla innych państw - zaznaczył Spielmann.
Prezes ETPCz gości w naszym kraju na zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych. Towarzyszą mu polski sędzia w ETPCz dr hab. Krzysztof Wojtyczek oraz Kanclerz IV Sekcji ETPCz Francoise Elens-Passos. Delegacja złożyła wizytę w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym oraz w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Spotkała się także z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz, Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem, oraz Ministrem Sprawiedliwości Markiem Biernackim.
W piątek prezes Dean Spielmann otworzy w siedzibie Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie wystawę poświęconą 20. rocznicy związania się przez Polskę Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz jurysdykcją ETPCz. Weźmie również udział w VII Seminarium Warszawskim Praw Człowieka. Seminarium pt. "Obywatel w Radzie Europy i Unii Europejskiej - nowe wyzwania po dwudziestu latach od przystąpienia przez Polskę do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności" otworzą podsekretarz stanu w MSZ Artur Nowak-Far oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/