Trwa ładowanie...
d2w94dg

MSZ: Sikorski i Kerry o strategicznych stosunkach między Polską i USA (komunikat)

...

d2w94dg
d2w94dg

05.11. Warszawa - MSZ informuje:

- Nasze spotkanie potwierdza dobre, strategiczne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Przykładami tych więzi jest współpraca polityczna i wojskowa. Mamy także ważne interesy gospodarcze i prowadzimy dialog demokratyzacyjny - powiedział minister Radosław Sikorski po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, który przybył do Polski z pierwszą wizytą dwustronną w tej części Europy po objęciu na początku tego roku stanowiska szefa dyplomacji amerykańskiej.

Ministrowie rozmawiali o sytuacji w Syrii i na Bliskim Wschodzie, budowie tarczy antyrakietowej oraz o współpracy wojskowej, gospodarczej i wywiadowczej. Poruszyli także temat Partnerstwa Wschodniego w kontekście listopadowego szczytu w Wilnie.

Szefowie dyplomacji Polski i USA zapowiedzieli bliższe konsultacje między polskimi i amerykańskimi służbami dotyczące zwalczania wspólnych zagrożeń.

d2w94dg

- Chcemy upewnić się, że w tej współpracy jest pełna szczerość, ale także, by nasi obywatele mieli rękojmię tego, że ich życie osobiste nie jest przedmiotem bezprawnego zainteresowania - podkreślił minister Sikorski.

Ministrowie rozmawiali także o sytuacji w Syrii i możliwościach pokojowego rozwiązania krwawej wojny domowej w tym kraju. - Polska popierała zniszczenie syryjskiego arsenału chemicznego wtedy, gdy to wydawało się bardzo mało prawdopodobne, a dziś jest rzeczywistością. Tak samo popieramy rozmowy polityczne, bo uważamy, że to ostatnia szansa dla Syrii - powiedział minister Sikorski, przypominając swoje osobiste zaangażowanie w inicjatywę rozwiązania problemu syryjskiej broni masowej zagłady.

Sekretarz Kerry wyraził amerykańskie poparcie dla inicjatywy Partnerstwa Wschodniego oraz procesu zbliżenia z Unią Europejską wschodnich sąsiadów UE. Minister Sikorski poinformował o polskich staraniach na rzecz podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE przez Ukrainę oraz parafowania takich samych umów przez Mołdawię i Gruzję podczas szczytu partnerstwa w Wilnie pod koniec listopada.

W rozmowach została także poruszona polsko-amerykańska współpraca militarna oraz kooperacja w ramach NATO, w kontekście przyszłorocznego szczytu sojuszu w Londynie. Szefowie dyplomacji poruszyli również kwestię zaangażowania społeczności międzynarodowej w Afganistanie po 2014 r.

d2w94dg

Mówiąc o bliskiej współpracy polskich i amerykańskich żołnierzy służących wspólnie w ramach misji ISAF, minister Sikorski przywołał postać sierżanta Michaela H. Ollisa, który podczas sierpniowego ataku na polską bazę w Ghazni poświęcił swoje życie, aby uratować polskiego towarzysza broni. - Myślę, że nie ma bardziej wymownego przykładu polsko-amerykańskiego braterstwa broni - zwrócił uwagę Radosław Sikorski.

O bliskiej współpracy w polityce bezpieczeństwa mówił także John Kerry. - W ciągu niespełna 25 lat od przywrócenia demokracji naród polski przekształcił swój kraj w potęgę gospodarczą i w dziedzinie bezpieczeństwa. Wpływ Polski odczuwa się na obszarze całej społeczności transatlantyckiej - powiedział sekretarz Kerry.

Minister Sikorski został zapewniony przez swego gościa, że plany budowy elementów systemu antyrakietowego w Polsce są aktualne. - W okolicach 2018 r. będzie w Polsce działała tarcza - sekretarz Kerry potwierdził wcześniejsze amerykańskie deklaracje z tej sprawie.

d2w94dg

Szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali także o irańskim programie nuklearnym, zaangażowaniu USA w rozwiązanie konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami i polsko-amerykańskich działaniach na rzecz demokratyzacji.

Przedmiotem rozmowy były też potencjalne korzyści związane z negocjowaną przez USA i UE umową o wolnym handlu (TTIP). Minister Sikorski podziękował również za symboliczny gest sekretarza Kerry'ego, który po przylocie do Polski złożył kwiaty na grobie premiera Tadeusza Mazowieckiego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2w94dg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w94dg