Trwa ładowanie...
d1l9gpb

MSZ: szef polskiej dyplomacji w Kijowie i Odessie (komunikat)

...

d1l9gpb
d1l9gpb

27.03. Warszawa - MSZ informuje:

Minister Radosław Sikorski odwiedził w środę Ukrainę. Wizyta była wyrazem poparcia dla nowych władz i służyła zapoznaniu się z aktualną sytuacją bezpieczeństwa. Polska oferuje Ukrainie pomoc w reformach, zwłaszcza w reformie finansów, decentralizacji oraz walce z korupcją.

- Byłem na Ukrainie wiele razy, ale jest to moja pierwsza wizyta na Ukrainie stowarzyszonej z UE - podkreślił min. Sikorski, nawiązując do podpisania politycznej części Umowy Stowarzyszeniowej UE-Ukraina w zeszłym tygodniu. - Zapłaciliście za to olbrzymią cenę. Cały świat wie o bohaterach z Majdanu. Oznacza to olbrzymią szansę na modernizację kraju. Mam nadzieję, że nowa władza tej szansy nie zmarnuje.

Radosław Sikorski spotkał się w Kijowie z premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz szefem MSZ Andrijem Deszczycą. Zaoferował polskie doradztwo Ukrainie w procesie decentralizacji władzy, reformie wydatków publicznych i w walce z korupcją. Minister wyraził zadowolenie z zachodzących na Ukrainie zmian m.in. z przyjęcia przez rząd ustawy antykorupcyjnej, a także wzoru paszportów biometrycznych. - Wiemy, że jest wam ciężko, ale Polska trzyma za was kciuki - dodał szef MSZ. Na zakończeniu pobytu w Kijowie doszło do spotkania z kierownictwem misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który przygotowuje pakiet pomocy makroekonomicznej dla Ukrainy.

d1l9gpb

Popołudniu minister Sikorski odwiedził Odessę, gdzie na miejscowym Uniwersytecie wygłosił wykład o integracji europejskiej. Przypomniał w nim główne elementy polskiej transformacji politycznej i gospodarczej oraz wyraził nadzieję, że Ukraina może powtórzyć ten sukces. - Odessa jest europejskim miastem, a Ukraina jest europejskim krajem. Macie przed sobą europejską przyszłość. Jesteście potencjalnie bogatym krajem - mówił min. Sikorski, który spotkał się także z miejscowym gubernatorem oraz przedstawicielami unijnej misji EUBAM monitorującej granicę Ukrainy z Mołdawią. Szef polskiej dyplomacji odwiedził także Konsulat Generalny RP w Odessie, który po zawieszeniu działalności przez polską placówkę w Sewastopolu obejmują opieką konsularną także Półwysep Krymski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ amt/

d1l9gpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l9gpb