MSZ: wiceminister B. Stelmach przy okrągłym stole z kobietami z całego świata (komunikat)
...
14.06. Warszawa - MSZ informuje:
Rola aktywności kobiet w budowie wizerunku kraju - pod takim hasłem spotkały się kobiety z 10 państw na piątkowej debacie zorganizowanej przez MSZ podczas V Kongresu Kobiet. Dyskutowały m. in. o barierach ograniczających aktywność zawodową pań w różnych regionach świata.
Podczas debaty przy okrągłym stole uczestniczki podkreślały, że różnorodność jest źródłem rozwoju, stabilności i wzrostu, a aktywność kobiet w sposób znaczący przyczynia się do wzrostu gospodarczego krajów. Na zaproszenie wiceminister Beaty Stelmach na Kongres przyjechały m.in.: Księżna Ameera Al-Taweel z Królestwa Arabii Saudyjskiej, Mari Kiviniemi, była premier Finlandii, Ulrika Stuart Hamilton i wiceminister edukacji Szwecji Vinja Ljubičić. W rozmowach uczestniczyła też rzeczniczka ds. równości kobiet i mężczyzn Chorwacji oraz Eileen Gricuk, dyrektor Polsko-Kanadyjskiej Izby Handlowej.
- Nasza obecność w tak różnorodnym gronie udowadnia, że problemy kobiet nie zależą od szerokości geograficznej, lecz mają wymiar globalny - podkreśliła wiceminister Stelmach. Poza przeszkodami politycznymi, społecznymi i religijnymi, Księżna Ameera zwróciła uwagę na inną kwestię: - Największym problemem jesteśmy my same - kobiety. Nie powinnyśmy bać się łączenia aktywności zawodowej z rolą żon i matek - zauważyła.
W Kongresie wzięła również udział delegacja kobiet z Afganistanu, która przyjechała do Warszawy w ramach wspólnego programu ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce i polskiego MSZ. Wiceminister Beata Stelmach wyraziła radość z powodu możliwości udziału gości z Afganistanu w Kongresie Kobiet, już po raz drugi. Jak podkreśliła, Afganistan pozostaje jednym z głównych krajów objętych programem polskiej pomocy rozwojowej. Zwróciła też uwagę na znaczenie aktywizacji politycznej i społecznej afgańskich kobiet przed wyborami w tym kraju w 2014 i 2015 roku.
Kongres Kobiet powstał w czerwcu 2009 r. jako ruch społeczny, aktywizujący kobiety w Polsce. Obecnie Kongres Kobiet jest inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców. Nie jest związany z żadną instytucją ani partią polityczną.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/