Trwa ładowanie...
d1spye5

MSZ: większe możliwości zdobycia polskiej wizy na Białorusi (komunikat)

...

Share
d1spye5

18.03. Warszawa - MSZ informuje:

Mieszkańcy obwodu witebskiego na Białorusi (około 350 tys. osób), udający się na terytorium Polski, mogą ubiegać się od 18 marca o wizy Schengen w Konsulacie Republiki Łotewskiej w Witebsku. Jest to możliwe dzięki porozumieniu do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Republiki Łotewskiej o wzajemnej reprezentacji wizowej, podpisanej w Rydze dnia 13 lutego br. przez Ministra Spraw Zagranicznych RP Pana Radosława Sikorskiego i Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Łotewskiej Pana Edgarsa Rinkevičsa. Obwód witebski jest jednym z najliczniejszych na Białorusi skupisk osób narodowości polskiej.

Umowa dotyczy wiz Schengen, czyli takich które uprawniają do wjazdu i pobytu na terytorium strefy Schengen przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące w ciągu dowolnego okresu sześciomiesięcznego. Nie obejmuje ona wiz wydawanych w związku z pracą zarobkową, nauką ani podejmowaniem innej działalności, dla której wymagane jest uzyskanie zezwolenia.

d1spye5

Polskie konsulaty na Białorusi - w Mińsku, Brześciu i Grodnie - w 2012 r. wydały Białorusinom rekordową liczbę 350 tys. wiz. MSZ stara się wydawać jak najwięcej wiz, jest to jednak bardzo trudne z powodu małej liczby konsulów - kilkakrotne apele do władz białoruskich o pozwolenie na jej zwiększenie nie przyniosły niestety rezultatów. Potencjalnie także ok. 1,1 mln obywateli białoruskich z obwodu brzeskiego i grodzieńskiego otrzymałoby szerszą możliwość wjazdu na terytorium Polski oraz przebywania w strefie przygranicznej w przypadku wdrożenia Umowy o Małym Ruchu Granicznym (MRG) pomiędzy Polską a Białorusią. Strona polska zakończyła proces ratyfikacji umowy w dniu 17 września 2010 roku, kiedy to Prezydent RP Bronisław Komorowski złożył podpis pod dokumentem, niestety podobna notyfikacja po stronie białoruskiej dotychczas nie nastąpiła.

Zgodnie z porozumieniem z Łotwą polskie placówki: Ambasada RP w Bagdadzie (Irak), Ambasada RP w Wellington (Nowa Zelandia), Konsulat Generalny w Los Angeles (Stany Zjednoczone Ameryki) i Konsulat Generalny RP w Sao Paulo (Federacyjna Republika Brazylii) wydawać będą wizy. Oprócz Łotwy, Polska związana jest umową o reprezentacji wizowej z pięcioma innymi państwami Unii Europejskiej: Estonią, Holandią, Słowacją, Słowenią i Szwecją. Umożliwia to uzyskanie wizy na wjazd do Polski w regionach świata, gdzie nie ma polskich konsulatów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

d1spye5

Podziel się opinią

Share
d1spye5
d1spye5