MSZ ws. inauguracji Wyszehradzkiej Szkoły Studiów Politycznych (komunikat)

...

18.09. Warszawa - MSZ informuje:

- Przyszli liderzy muszą potrafić definiować ambitne cele i podejmować odważne działania w duchu współpracy i współodpowiedzialności za dobro i bezpieczeństwo Europy i jej obywateli - podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas uroczystości inauguracji Wyszehradzkiej Szkoły Studiów Politycznych. W uroczystości 18 września w Warszawie wziął również udział sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland.

Nawiązując do przypadającej w tym roku 22. rocznicy przystąpienia Polski do Rady Europy minister Sikorski zaznaczył, że "Polska będzie w dalszym ciągu wspierać Radę i wszystkie inne organizacje i instytucje, które działają na rzecz wzmocnienia demokracji i praw człowieka na świecie". Szef polskiej dyplomacji zaprosił również uczestników spotkania do udziału w cyklicznej konferencji "Warszawski Dialog na rzecz Demokracji", która odbędzie się pod koniec października br.

Wyszehradzka Szkoła Studiów Politycznych jest wspólnym przedsięwzięciem Rady Europy i Europejskiej Akademii Dyplomacji, przy wsparciu finansowym Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Minister Radosław Sikorski objął tę inicjatywę patronatem honorowym.

Thorbjoern Jagland zaznaczył, że projekt Wyszehradzkiej Szkoły Studiów Politycznych ma służyć nie tylko kształceniu nowych liderów Europy, ale też zacieśnianiu współpracy regionalnej.

Rolą szkoły jest kształcenie młodych liderów z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz promowanie wartości demokratycznych i zasad współpracy europejskiej. W ramach Wyszehradzkiej Szkoły Studiów Politycznych młodzi politycy, aktywiści i dziennikarze z państw Grupy Wyszehradzkiej będą uczestniczyć w seminariach i szkoleniach. Szkoła należy do sieci Szkół Studiów Politycznych obejmującej 19 krajów, w tym takich, które przechodzą przemiany demokratyczne.

Przy okazji inauguracji Wyszehradzkiej Szkoły Studiów Politycznych minister Radosław Sikorski rozmawiał sekretarzem Jaglandem nt. działalności Rady Europy i współpracy w ramach UE. Minister zaznaczył, że Polska podziela sugestię sekretarza generalnego, iż Rada Europy powinna skoncentrować się na promowaniu standardów demokratycznych, praw człowieka oraz rządów prawa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
dyplomacjaremsz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)