MSZ ws. porozumienia z Iranem (komunikat)

...

25.11.2013 07:36

25.11. Warszawa - MSZ informuje:

Polska z zadowoleniem wita osiągnięcie 24 listopada w Genewie wstępnego porozumienia państw grupy E3+3 (Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Chiny Rosja, Stany Zjednoczone) z Islamską Republiką Iranu ws. ograniczenia prac nad irańskim programem atomowym. Za szczególnie istotne uznajemy zobowiązanie Iranu do ograniczenia programu wzbogacania uranu, wstrzymanie budowy reaktora na ciężką wodę w Arak oraz dopuszczenie inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do monitoringu irańskich instalacji jądrowych, poprzednio niedostępnych dla MAEA.

Uważamy, że jest to pierwszy - bardzo ważny krok do kompleksowego uregulowania problemu irańskiego programu atomowego, potwierdzający wolę stron wypracowania kompromisowych rozwiązań w drodze konstruktywnego dialogu. Wyrażamy nadzieję, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy dojdzie - poprzez dalsze negocjacje - do zawarcia trwałego porozumienia w tej kwestii.

Polska jako członek Rady Gubernatorów MAEA oraz Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej (NPT) stoi na stanowisku, że w kwestii rozwiązania problemu irańskiego programu nuklearnego nie ma realnej alternatywy dla dialogu prowadzonego przez strony w poczuciu głębokiej odpowiedzialności za międzynarodowy ład i pokój na świecie. Liczymy w szczególności na dalszą współpracę i zaangażowanie władz Islamskiej Republiki Iranu na rzecz realizacji postanowień wstępnego porozumienia.

Wychodząc z ponad 500-letniej tradycji dobrych relacji z Iranem, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP liczy na dalszy rozwój polsko-irańskiej współpracy w duchu tej tradycji. Wyrażamy jednocześnie przekonanie, że wstępne porozumienie otwiera drogę do uruchomienia procesu stopniowej normalizacji stosunków Islamskiej Republiki Iranu ze społecznością międzynarodową.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Źródło artykułu:PAP
iranbezpieczeństwoatom
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)