Trwa ładowanie...
d1vo0k1

MSZ ws. rozmowy ministrów Sikorskiego i Ławrowa (komunikat)

...

d1vo0k1
d1vo0k1

26.07. Warszawa - MSZ informuje:

Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski Radosław Sikorski i Rosji Siergiej Ławrow odbyli dziś, w czwartek 26 lipca 2012, rozmowę telefoniczną w związku z wejściem w życie 27 lipca Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o zasadach małego ruchu granicznego.

Ministrowie omówili też najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych, w tym przygotowania do wizyty patriarchy Moskwy i całej Rusi Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryla w Polsce w sierpniu oraz nadchodzące spotkania dwustronne. Minister Sikorski poruszył kwestię zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. W odpowiedzi minister Ławrow zadeklarował wolę strony rosyjskiej rozwiązania tej kwestii jak najszybciej w zgodzie z obowiązującymi procedurami.

Umowa o małym ruchu granicznym, podpisana w Moskwie 14 grudnia 2011 roku przez Ministrów Sikorskiego i Ławrowa, jest istotnym krokiem ku dalszemu rozwijaniu otwartych, opartych na zaufaniu stosunków polsko-rosyjskich. Umowa jest też szansą na zwiększenie potencjału gospodarczego i społeczno-kulturalnego regionu. Umową objęty jest cały Obwód Królewiecki Federacji Rosyjskiej oraz po stronie polskiej znaczna część województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Zgodnie z jej zapisami mieszkańcy tych terenów będą mogli przekraczać granicę bez wiz, a jedynie na podstawie zezwolenia wydawanego na dwa lub pięć lat. Jutrzejszy dzień, uruchomienie małego ruchu granicznego z Królewcem, to sukces Rosji, Polski i całej Europy.

d1vo0k1

Decyzja o przystąpieniu do rozmów na temat umów o małym ruchu granicznym z Rosją, Białorusią i Ukrainą zapadła w 2007 r. Negocjacje z Federacją Rosyjską rozpoczęły się rok później i trwały do 2011 r. Dzięki staraniom polskiej dyplomacji 27 lipca 2011 r. Komisja Europejska zaakceptowała nowelizację Rozporządzenia Nr 1931/2006, która rozszerzyła strefy przygraniczne na cały Obwód Królewiecki i wyszczególnione powiaty województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Jest to pierwszy przypadek, gdy UE zgodziła się na odstępstwo od zasady, że małym ruchem granicznym objęte są tereny w promieniu większym niż 30 km od granicy. Przyjęto tu formułę 50 km plus - ze względu na unikalne geograficznie położenie Królewca. Nowelizację przyjął 1 grudnia 2011 r. Parlament Europejski, co otworzyło drogę do podpisania umowy przez Ministrów Spraw Zagranicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ wni/

d1vo0k1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vo0k1