MSZ ws. spotkania z ambasadorami krajów muzułmańskich (komunikat)
...
09.09. Warszawa - MSZ informuje:
W dniu 8 września 2010, w imieniu ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, podsekretarz stanu w MSZ Maciej Szpunar spotkał się w z akredytowanymi w Polsce szefami misji dyplomatycznych krajów muzułmańskich, z okazji kończącego się ramadanu - miesiąca świętego dla muzułmanów.
Tradycyjne, okolicznościowe przyjęcie odbyło się w Pałacyku Przeździeckich w Warszawie. Zwracając się do ambasadorów wiceminister Szpunar życzył im pomyślności i dalszych sukcesów w wypełnianiu zadań służących umacnianiu relacji z Polską. Prosił również o przekazanie świątecznych pozdrowień ministra Radosława Sikorskiego wszystkim ministrom spraw zagranicznych krajów reprezentowanych na tym spotkaniu, na okoliczność nadchodzącego święta Eid al-Fitr.
Wiceminister podkreślił głęboki szacunek Polaków dla religijnych i etycznych wartości, które spontanicznie wyrażane są przez wyznawców islamu, szczególnie w okresie miesiąca postu. Nawiązał do historycznej wartości wkładu muzułmanów w dorobek cywilizacyjny Polski, który współtworzyli polscy Tatarzy zamieszkujący we wschodniej części kraju. Wyraził zainteresowanie Polski udziałem w rozwoju dialogu kultur i religii, zwłaszcza między chrześcijaństwem i islamem. Wskazał ponadto na potrzebę rozwoju dwustronnych stosunków między Polską i krajami muzułmańskim oraz na możliwości współdziałania z nimi w rozwiązywaniu rozmaitych problemów świata, tak w sprawach natury humanitarnej, jak i zagrożeń bezpieczeństwa międzynarodowego.
W imieniu zebranych szefów misji dyplomatycznych przemawiał ambasador Algierii Abdelkader Khemri, występując jako dziekan grupy ambasadorów reprezentujących kraje Organizacji Konferencji Islamskiej. Stwierdził, że zaproszenie na tradycyjny iftar jest serdecznym gestem szacunku Polski wobec islamu i wszystkich muzułmanów oraz wyrazem istniejącego w społeczeństwie pluralizmu wyznaniowego, tolerancji oraz poszanowania dla wartości humanistycznych. W tym kontekście wyraził satysfakcję z inicjatyw podejmowanych w wielu miastach Polski na rzecz rozwoju meczetów i domów modlitwy dla muzułmanów.
Ambasador zadeklarował wolę pogłębiania przez kraje muzułmańskie przyjaznej współpracy z Polską. Podkreślił, że reprezentowane na spotkaniu państwa przeciwstawiają się wszelkim formom przemocy, ekstremizmu i terroryzmu. Stwierdził, że w ich przekonaniu terroryzm uderza w pierwszym rzędzie w islam, który w istocie jest religią pokoju, tolerancji i dialogu. Ambasador dał również wyraz nadziei, że na Bliskim Wschodzie zapanuje trwały pokój, w związku z podjęciem bezpośrednich negocjacji między Palestyńczykami i Izraelczykami. Kraje muzułmańskie przyłączają się do apelu o pokój w tym regionie i uregulowanie konfliktu na bazie idei współistnienia obok siebie dwóch państw.
Islam w Polsce jest religią oficjalnie uznaną przez państwo. Pierwszą organizacją wyznaniową polskich muzułmanów jest Muzułmański Związek Religijny w RP, założony w 1925 r. i zrzeszający głownie obywateli polskich pochodzenia tatarskiego. W ostatnich latach powstało szereg nowych organizacji i stowarzyszeń, z Ligą Muzułmańską na czele.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/