Trwa ładowanie...
d396mjw

MSZ ws. sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej (komunikat)

...

Share
d396mjw

31.12. Warszawa - MSZ informuje:

W związku z dramatycznym pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa w Republice Środkowoafrykańskiej Polska zadeklarowała wsparcie logistyczne dla wojskowej operacji powstrzymania dalszego rozwoju kryzysu.

Sytuacja bezpieczeństwa w Republice Środkowoafrykańskiej uległa w ciągu ostatnich kilku miesięcy dramatycznemu pogorszeniu. Brutalna przemoc, łamanie praw człowieka, postępujące bezprawie i walki na tle religijnym powodują zagrożenie nie tylko dla bezpieczeństwa wewnętrznego RŚA, ale również dla bezpieczeństwa regionalnego. Trudna sytuacja dotyczy także ok. 40 polskich misjonarzy przebywających w RŚA.

d396mjw

W odpowiedzi na dramatyczny rozwój wypadków w RŚA, Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję nr 2127/2013 dającą mandat afrykańskim i francuskim siłom do przeprowadzenia interwencji wojskowej. Z kolei 6 grudnia 2013 r. Francja uruchomiła własną operację wojskową o kryptonimie "Sangaris". Jej celem jest wsparcie działań stabilizacyjnych sił afrykańskich.

Przywrócenie bezpieczeństwa w RŚA wymaga zaangażowania wspólnoty międzynarodowej. Rozumiejąc i popierając działania Paryża, Polska zadeklarowała wsparcie logistyczne dla sił francuskich. Wyrażamy nadzieję, że siły francuskie przyczynią się do powstrzymania dalszego rozwoju kryzysu w RŚA i zakończą bezkarne łamanie praw człowieka w tym kraju. Liczymy także na jak najszybsze uruchomienie operacji ONZ w RŚA, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2127/2013.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d396mjw

Podziel się opinią

Share
d396mjw
d396mjw