Trwa ładowanie...
d2iufmc

MSZ ws. wizyty wiceminister Beaty Stelmach w Kolumbii (komunikat)

...

Share
d2iufmc

28.11. Warszawa - MSZ informuje:

Dziś rozpoczęliśmy nowy etap relacji z Kolumbią. Wspólnie z polskimi firmami przygotujemy Memorandum of Understanding w celu wspierania dwustronnej współpracy gospodarczej. Nasze firmy zgodnie zapowiadają, że dzięki nawiązanym kontaktom wkrótce powrócą do Kolumbii - powiedziała podsekretarz stanu w MSZ Beata Stelmach podczas wizyty w Kolumbii, dokąd udała się wraz z grupą polskich przedsiębiorców w dniach 26-27 listopada 2012 r.

W rządowej misji gospodarczej uczestniczyło ponad dwudziestu przedstawicieli sektorów: wydobywczego, obronnego, farmaceutycznego, a także sektora dóbr konsumpcyjnych, infrastruktury i transportu. W składzie delegacji znaleźli się także przedstawiciele KPP Lewiatan oraz zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

d2iufmc

W trakcie dwudniowego pobytu w Bogocie polska delegacja, wraz z przedstawicielami biznesu, wzięła udział w spotkaniach z wiceministrem ds. rozwoju przedsiębiorczości Carlosem De Hart Pinto, wiceministrem ds. handlu zagranicznego Gabrielem Duque Mildenbergiem, wiceministrem górnictwa i energetyki Henry Medina Gonzalezem oraz wiceminister obrony narodowej Dianą Quintero Cuello, a także prezes Agencji ds. Górnictwa Marią C. Garcia Botero.

Nasi partnerzy wyrazili uznanie m.in. dla polskich osiągnięć w ratownictwie górniczym. Zarówno przedstawiciele administracji, jak i przedsiębiorcy kolumbijscy wskazywali na potrzebę współpracy w realizacji dużych projektów mechanizacji górnictwa węgla kamiennego, w związku z potrzebą modernizacji tego sektora.

Spółki uczestniczące w misji przeprowadziły spotkania B2B. Przedstawiciele firmy z sektora wydobywczego Famur, Conbelts i Bomar odwiedzili kopalnię Paz del Rio, spotkali się również z przedstawicielami firm wydobywczych, m.in. Carbones del Caribe. Przedstawiciele sektora obronnego - Teldat, WB Electronics, Honker, PIAP i PZL Mielec - przedstawili przygotowaną specjalnie na rynek kolumbijski ofertę dla wojska i policji. Oprócz wizyt w Ministerstwie Obrony spotkali się z szefem sztabu generalnego i zastępcą szefa policji. Niezwykle duże zainteresowanie wzbudziła bogata oferta firmy farmaceutycznej Adamed.

Istotnym punktem wizyty były ponadto rozmowy polityczne na szczeblu podsekretarzy stanu MSZ. Spotkanie wiceminister Stelmach z wiceminister SZ Republiki Kolumbii Patii Londono Jaramillo poświęcone było bieżącym sprawom międzynarodowym, w tym sytuacji w Unii Europejskiej (m.in. szczytowi UE-CELAC i Partnerstwu Wschodniemu).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d2iufmc

Podziel się opinią

Share
d2iufmc
d2iufmc