Trwa ładowanie...
d3y61kk

MSZ ws. wizyty wiceminister Mościckiej-Dendys w Pradze (komunikat)

...

Share
d3y61kk

31.03. Warszawa - MSZ informuje:

Rzeźba przedstawia to, co jest typowe dla Europy Środkowej: skomplikowane losy historyczne, podróże, nie zawsze dobrowolne. Podróże, z których po wielu latach powracają nie tylko zabytki, ale również ludzie poszukujący swoich korzeni - podkreśliła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys, która 31 marca wzięła udział w uroczystości przekazania rzeźby "Siedzącej Madonny z Dzieciątkiem" w Pradze. Po blisko 70 latach średniowieczna rzeźba została zwrócona prawowitemu właścicielowi - parafii Św. Jakuba i Św. Agnieszki w Nysie.

Dzieło, wywiezione do Czechosłowacji w czasie II wojny światowej, zostało przekazane dziś w Ambasadzie RP w Pradze. Rzeźba, już jako depozyt parafii, będzie nadal eksponowana na międzynarodowej wystawie "Gotycka Madonna na lwie" organizowanej w Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, gdzie została zidentyfikowana. - Ten zwrot jest bardzo ważny nie tylko dla Nysy, ale i dla całego regionu Dolnego Śląska, który bardzo mocno ucierpiał przez wojenne zniszczenia - podkreśliła wiceminister.

W czasie wizyty w Pradze wiceminister Mościcka-Dendys spotkała się również z wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Petrem Drulakiem. - Polska i Czechy pozostają strategicznymi partnerami nie tylko w relacjach dwustronnych, ale także w ramach Grupy Wyszehradzkiej i na poziomie UE. V4 udowodniło swoją przydatność i skuteczność, czego wyraźnym dowodem jest współpraca w koordynacji stanowisk europejskich - podkreśliła wiceszefowa polskiej dyplomacji. Wyraziła również zadowolenie z woli nowego czeskiego rządu do uregulowania sprawy długu terytorialnego Republiki Czeskiej wobec Polski.

d3y61kk

Wiceminister Mościcka-Dendys rozmawiała też z szefem Komisji Spraw Zagranicznych czeskiej Izby Poselskiej i byłym ministrem spraw zagranicznych Karelem Schwarzenbergiem, z którym omówiła aktualną sytuację na Ukrainie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d3y61kk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y61kk
d3y61kk