Trwa ładowanie...
diuyakt

MSZ: współpraca z Polonią w 2014 r. (komunikat)

...

Share
diuyakt

07.10. Warszawa - MSZ informuje:

- Partnerzy społeczni są dla nas niezwykle ważni. To państwo sprawiacie, że przekazywane przez nas środki zmieniają się w konkretne działania - powiedziała wiceminister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz 7 października w czasie spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, podsumowującego konsultacje na temat planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą na rok 2014.

W poniedziałkowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele około 80 organizacji angażujących się we współpracę z Polonią na całym świecie. Jak podkreślali obecni na spotkaniu była to okazja do rozmowy na temat intencji i celów branych pod uwagę przy tworzeniu projektu planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą na rok 2014. 14 września plan został zamieszczony na stronie internetowej MSZ. - Chcemy, żeby Polonię przede wszystkim łączyły więzy z krajem. To nie przekreśla jednak projektów integrujących Polonię między sobą - zaznaczyła wiceminister Pełczyńska-Nałęcz.

Kolejnym etapem będzie rozpisanie konkursu dla organizacji pozarządowych i instytucji na projekty dotyczące współpracy z Polonią. Zainteresowani udziałem w konkursie oraz kształtem planu do 4 października mogli przekazywać swoje sugestie. W tym czasie toczyły się też konsultacje z placówkami dyplomatycznymi, a także - za ich pośrednictwem - ze środowiskami polonijnymi. Opinie i sugestie zebrane w czasie konsultacji dotyczyły przede wszystkim edukacji oraz mediów polonijnych. Pojawiła się także m.in. kwestia nadania większego znaczenia współpracy kulturalnej i ochronie narodowego dziedzictwa za granicą.

diuyakt

Plan współpracy z Polonią i Polakami za granicą na rok 2014 opiera się na trzech głównych obszarach współpracy: nauczaniu języka polskiego i w języku polskim; wzmacnianiu i aktywizacji środowisk polonijnych oraz wzmacnianiu ich więzi i kontaktów z Polską.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

diuyakt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diuyakt
diuyakt