MSZ: zrabowane w czasie wojny cenne grafiki wróciły do Polski (komunikat)

...

08.01.2014 | aktual.: 08.01.2014 17:08

08.01. Warszawa - MSZ informuje:

Prawie 80 wyjątkowo cennych rysunków i grafik Ignacego Łopieńskiego oraz Alfreda Schouppe, a także grafiki przedstawiające widok Warszawy w XVII wieku przekazał dzisiaj minister Radosław Sikorski na ręce dyrektor Muzeum Narodowego Warszawie Agnieszki Morawińskiej. W uroczystości uczestniczyła również Anna Łopieńska-Lipczuk, przedstawicielka rodziny Ignacego Łopieńskiego wraz z mężem.

Zrabowane z Warszawy w czasie okupacji niemieckiej dzieła wróciły do Polski dzięki staraniom Ambasady RP i Konsulatu w Wiedniu oraz pomocy przedstawiciela austriackiego środowiska historyków.

- Bardzo się cieszę, że mogę przekazać Muzeum Narodowemu kolekcję cennych rysunków i grafik artystów polskich, odzyskanych dzięki staraniom MSZ i dobrej woli obcokrajowców - powiedział podczas uroczystości minister Radosław Sikorski. - To jest kolekcja, która miała stanowić wystawę jubileuszową grafik Ignacego Łopieńskiego we wrześniu 1939 roku. Bardzo się cieszę, że wreszcie wystawa będzie mogła mieć miejsce w wolnej, bezpiecznej i odnoszącej sukcesy Polsce - podkreślił minister.

Szczególne podziękowania szef MSZ przekazał profesorowi Bertrandowi Perzowi, historykowi Uniwersytetu Wiedeńskiego, który przyczynił się do odzyskania prac.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Agnieszka Morawińska zaznaczyła, że do kraju powróciły wyjątkowe dzieła związane z postaciami bardzo istotnymi dla polskiej kultury. - To jest wielka chwila i wielkie wzruszenie, kiedy tak ulotne rzeczy, na dość łatwo dającym się zniszczyć papierze, nie tylko przetrwały, ale w niezwykły sposób znalazły swoja drogę do muzeum. Bardzo dziękuję panu ministrowi i wszystkim jego współpracownikom - powiedziała dyrektor muzeum.

W imieniu rodziny Ignacego Łopieńskiego głos zabrał mąż Anny Łopieńskiej-Lipczuk, Wojciech Lipczuk, który podziękował "wszystkim pracownikom służby dyplomatycznej, którzy przyczynili się do powrotu do Polski części spuścizny artystycznej Ignacego Łopieńskiego".

Odzyskane akwaforty i rysunki zostały najprawdopodobniej zagrabione po powstaniu warszawskim i przewiezione do Zamku Fischhorn w Austrii, w którym Niemcy gromadzili zrabowane w Europie dzieła sztuki. Większość z umieszczonych tam polskich zbiorów powróciła do kraju w kwietniu 1946 roku dzięki staraniom polskiej misji rewindykacyjnej. Części dzieł sztuki nie udało się odzyskać. Uległa ona rozproszeniu w maju 1945 roku, jeszcze przed przybyciem polskich specjalistów. Odzyskane dzisiaj dzieła to fragment zaginionych wówczas zbiorów.

Poniżej prezentujemy listę odzyskanych dzieł. Album Alfreda Schouppego - znanego malarza i ilustratora, współzałożyciela Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie - jest zbiorem 50 rysunków ołówkiem, wykonanych w latach 1860-1890. Schouppe uznawany jest za jednego z pierwszych ilustratorów przyrody tatrzańskiej. Prace Ignacego Łopieńskiego, wybitnego grafika, zamierzono zaprezentować na wystawie jubileuszowej artysty zaplanowanej na jesień 1939 r. Wybuch wojny uniemożliwił realizacje tych planów. W odzyskanej kolekcji znajdują się zarówno rysunki przygotowawcze, jak również odbitki graficzne.


Lista odzyskanych dzieł:

Ryciny i rysunki Ignacego Łopieńskiego

Obiekty wpisane do inwentarza MNW

Ignacy Łopieński, Popiersie Turka, akwaforta, 25646 MNW (ze zb. Dominika Witke-Jeżewskiego); Ignacy Łopieński, Portret Leona Berensona, akwaforta, 25646 MNW (ze zb. Dominika Witke-Jeżewskiego); Ignacy Łopieński, Autoportret, sucha igła, 25647 MNW (ze zb. Dominika Witke-Jeżewskiego); Ignacy Łopieński, Główka kobieca (Blondynka), akwaforta, 98046 MNW (zakup od Modzelewskiego).

Obiekty przekazane na wystawę jubileuszową Ignacego Łopieńskiego w 1939 r.

Ignacy Łopieński, Ekslibris MNK, akwaforta; Ignacy Łopieński, Ekslibris Tomasza Potockiego (dwie wersje), akwaforta; Ignacy Łopieński, Ekslibris XX. Sapiehów, projekt do grafiki, rysunek ołówkiem; Ignacy Łopieński, Ekslibris XX. Sapiehów, akwaforta; Ignacy Łopieński, Widok nadmorski, sucha igła, rysunek ołówkiem; Ignacy Łopieński, Autoportret, projekt do grafiki, rysunek ołówkiem; Ignacy Łopieński, Portret Dr M.D., 1932, rysunek ołówkiem; Ignacy Łopieński, Autoportret, akwaforta; Ignacy Łopieński, Portret Wilhelma Zwierowicza, akwaforta; Ignacy Łopieński, Portret Franaszka, akwaforta; Ignacy Łopieński, Portret mężczyzny w okularach, projekt do ryciny, rysunek ołówkiem; Ignacy Łopieński, Portret mężczyzny w okularach, akwaforta, sucha igła; Ignacy Łopieński, Portret St. Noakowskiego, akwaforta; Ignacy Łopieński, Portret mężczyzny z brodą, 1889, akwaforta; Ignacy Łopieński, Portret Leona Berensona, akwaforta; Ignacy Łopieński, Portret mężczyzny w kapeluszu, 1892, akwaforta; Ignacy Łopieński, Portret mężczyzny
w binoklach, akwaforta; Ignacy Łopieński, Góralka. Kobieta w chuście, akwaforta; Ignacy Łopieński, Portret Meli Muter, sucha igła; Ignacy Łopieński, Portret dziewczyny z obnażonymi plecami, akwaforta; Ignacy Łopieński, Rzeźbiarka, akwaforta; Ignacy Łopieński, Portret kobiety siedzącej na taborecie, akwaforta; Ignacy Łopieński, Wieża zamkowa w Płocku, akwaforta; Ignacy Łopieński, Wieża zamkowa w Płocku, projekt do ryciny, rysunek piórkiem.

Album Schouppego ze zbiorów TZSP

Album 50 rysunków Alfreda Schoupp,go, rysunki ołówkiem. Całość oprawiona w album. Z dawnych zbiorów Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskim (nr 176).

Dwa widoki Warszawy ze zbiorów MNW; Widok Warszawy w roku 1656 za czasów Jana Kazimierza, 1820, litografia, 99933MNW (ze zbiorów Dominika Witke-Jeżewskiego); Widok Warszawy od strony Pragi z dzieła Georga Brauna, Civitates orbis terrarum, 1617, akwaforta.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
malarstwosztukamsz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)