Trwa ładowanie...
d29zg6j
21-10-2016 15:20

Multimedialne Centrum Nauki w kształcie kadłuba statku powstanie w Szczecinie

W Szczecinie ma powstać w kształcie kadłuba statku multimedialne Centrum Nauki, które będzie akcentować morskie tradycje stolicy Pomorza Zachodniego. W piątek podpisano list intencyjny ws. utworzenia nowoczesnej placówki naukowo-edukacyjnej.

d29zg6j
d29zg6j

Współpracę przy powstaniu Centrum Nauki zadeklarowali w liście intencyjnym: władze województwa, rektorzy sześciu zachodniopomorskich uczelni i władze szczecińskiego muzeum narodowego. Także w piątek podpisano umowę na wykonanie dokumentacji obiektu z projektantem bryły Centrum Piotrem Płaskowickim.

Centrum Nauki ma być multimedialną placówką naukowo-edukacyjną, która ma akcentować tradycję morską Szczecina. Nowy obiekt ma być poświęcony m.in. żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Zwiedzający mają w przyszłości m.in. samodzielnie przeprowadzać eksperymenty.

Budynek Centrum ma stanąć nad Odrą w centrum miasta, na wyspie Łasztownia. Bryła muzeum ma przypominać kadłub statku. Jej projekt został opracowany w 2011 r. jeszcze dla muzeum morskiego.

W marcu 2017 r. ma być gotowa ostateczna koncepcja architektoniczna, a do końca czerwca powinny potrwać prace nad udoskonaleniem wystawy stałej - powiedział pełnomocnik ds. Centrum Nauki Witold Jabłoński.

d29zg6j

Rozpoczęcie budowy planowane jest na lato 2018 r., a jej zakończenie na 2020 r.

Morski charakter nowej placówki po wielu latach wyewoluował z idei muzeum morskiego - powiedział dziennikarzom zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. Centrum będzie odpowiedzią na aspiracje środowisk tworzących morski Szczecin i hołdem dla ludzi tworzących fundamenty marynistyki w regionie - dodał marszałek.

O planach budowy muzeum morskiego w Szczecinie mówiło się od wielu lat. "Niestety nie udało się tego zrobić w poprzedniej perspektywie, ale zapowiadałem wówczas, że będziemy realizowali tę inwestycję już z nowego rozdania unijnych funduszy. Uwarunkowania zmusiły nas, abyśmy odwrócili myślenie, stąd idea by było to centrum nauki, którego główną ideą będzie morskość" - powiedział Geblewicz.

Budowa i wyposażenie obiektu będzie możliwe dzięki środkom zabezpieczonym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i budżetu województwa w wysokości 16,5 mln euro - dodał Geblewicz.

d29zg6j

Centrum ma być miejscem, gdzie prezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia naukowe zachodniopomorskich uczelni.

"Chętnie pokażemy systemy pozycjonowania statku, czyli jak go z punktu A do B doprowadzić, jak go napędzić, czy tajniki astronawigacji, czyli jak można znaleźć się na morzu, mając do dyspozycji tylko gwiazdy" - powiedział rektor Akademii Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka. "Sztuką jest pokazać to w taki sposób, żeby każdy z nas to zrozumiał, a także zainteresować tym młodzież" - dodał.

d29zg6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29zg6j