Munyama: należy pracować w komisjach nad trzema projektami frankowymi

Należy dalej pracować w sejmowych komisjach nad trzema projektami dotyczącymi kredytów walutowych, aby ten problem rozwiązać - mówił podczas sejmowej debaty nad tzw. projektami frankowymi Killion Munyama (PO).

Sejm debatuje w czwartek wieczorem nad trzema projektami ustaw dotyczącymi kredytów walutowych - głównie udzielanych we frankach szwajcarskich. Chodzi o projekt złożony przez prezydenta Andrzeja Dudę, a także projekty klubów PO i Kukiz'15.

Występujący w imieniu klubu PO Killion Munyama zwracał uwagę, że problem frankowiczów jest dziś omawiany w Sejmie, ale minął już ponad rok od rozpoczęcia urzędowania przez prezydenta Andrzeja Dudę, który obiecywał rozwiązać ten problem, a także prawie rok od objęcia władzy przez PiS. "Co zostało z kursu sprawiedliwego? Wielkie nic. Tylko rozczarowanie i wściekłość" - nawiązał do poprzedniego, prezydenckiego projektu ze stycznia br.

Dodał, że wadą obecnego projektu prezydenckiego jest to, że nie rozwiązuje podstawowego problemu frankowiczów - nie zdejmuje z nich "ryzyka kursowego" i "nie sprawia, że raty staną się niższe". Z kolei problem spreadów, dodał, został już częściowo rozwiązany ustawą z 2011 roku, uchwaloną za rządów PO.

"Nie mówimy, że odrzucamy całkiem, warto wziąć dobre elementy z tej ustawy" - powiedział.

Z kolei projekt klubu Kukiz'15 to, według Munyamy, projekt przygotowany przez środowisko frankowiczów, najbardziej dla nich korzystny. Tymczasem "najistotniejsze jest to, by sytuacja frankowiczów nie stała sie korzystniejsza od sytuacji osób zadłużonych w złotych polskich" - przekonywał.

Wadą projektu klubu Kukiz'15 jest też, zdaniem Munyamy, całkowity zakaz udzielania kredytów w obcych walutach, co jest sprzeczne z unijną zasadą swobodnego przepływu kapitału.

Najlepszy, w opinii posła PO, jest oczywiście projekt jego klubu, który "niweluje ryzyko kursowe", rozkładając koszty zarówno na kredytobiorców, jak i na banki.

"Klub Platformy rekomenduje przesłanie wszystkich projektów do komisji, byśmy w toku prac znaleźli najkorzystniejsze rozwiązanie dla wszystkich dotkniętych tym problemem" - zakończył Munyama.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)