MZ planuje likwidację NFZ, minimalne wynagrodzenia w służbie zdrowia
Warszawa, 19.01.2017 (ISBnews) - Ministerstwo Zdrowia przedstawił projekt ustawy likwidującej - od stycznia 2018 r. - Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), poinformowała premier Beata Szydło. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział także m.in. przyjęcie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych.
"Minister zdrowia przedstawił mi projekt ustawy likwidującej NFZ. [?] To będzie trudna reforma. Naszym głównym celem jest zabezpieczenie praw pacjentów" - powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej.
Radziwiłł poinformował podczas konferencji, że na końcowym etapie prac w Ministerstwie Zdrowia jest ustawa wprowadzająca Narodową Służbę Zdrowia. Jak podkreślił, jej najważniejszym celem jest zapewnienie powszechnego dostępu wszystkich obywateli, legalnych rezydentów do opieki zdrowotnej, bez pytania, czy są ubezpieczeni i czy mają odpowiednie uprawnienia.
"System będzie finansowany z budżetu państwa, a w związku z tym również zmieni się struktura organizacyjna płatnika - zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia" - wskazał minister.
"Od 1 stycznia 1018 r. składki nie będzie, bo finansowanie będzie z budżetu państwa, będzie utworzony państwowy fundusz celowy, który będzie zawiadował pieniędzmi dotyczącymi zdrowia, a w państwowych funduszach celowych, tak jak w budżecie, pieniądze pochodzą głównie z podatków" - wyjaśnił Radziwiłł.
Zwrócił uwagę, że dzisiaj składka jest odliczana prawie w całości od podatku, więc zmiana mechanizmu powinna być dla obywatela "niedostrzegalna".
"Zapewniam, że w tym projekcie jest fragment - zgodnie z zapowiedziami, które wielokrotnie składałem - misja systematycznego podnoszenia nakładów na służbę zdrowia" - powiedział także minister.
Resort podkreślił na Twitterze, że "wraz z likwidacją NFZ, od 2018 r. rozpocznie się proces zwiększania nakładów na służbę zdrowia. Celem jest osiągnięcie przeznaczania 6% PKB na zdrowie".
Od stycznia 2018 r. będzie działać nowy Urząd Zdrowia Publicznego, który "wzmocni i zintegruje działanie kilku obecnie działających instytucji".
"W tym roku zostanie też wprowadzona ustawa o minimalnych wynagrodzeniach pracowników medycznych z zakładach opieki zdrowotnej. Nad tą ustawą toczą się już końcowe prace. Ważne jest, aby ta kilkusettysięczna armia ludzi, którzy pracują w służbie zdrowia była godnie wynagradzana i traktowana, tak, by ich warunki pracy zachęcały do tego, żeby pozostawać w Polsce, żeby wybierać zawody medyczne, aby szukać pracy właśnie tu, na rzecz polskich pacjentów" - zapowiedział także Radziwiłł.
"Efekty zagwarantowania minimalnych płac pracownikom medycznym służby zdrowia szacowane są na 6,7 mld zł" - podało Ministerstwo Zdrowia na Twitterze.
Resort poinformował też, że od drugiej połowy roku zacznie działać sieć szpitali, która uporządkuje system lecznictwa szpitalnego w Polsce. Projekt ustawy jest na zaawansowanym etapie pracy Rady Ministrów.
(ISBnews)