Trwa ładowanie...

Na aukcji w sieci cenę trzeba podać od razu

Przed przystąpieniem do aukcji internetowych trzeba się zapoznać z regulaminem serwisu. To on określa warunki jej przeprowadzenia i tryb zawierania umów.

Na aukcji w sieci cenę trzeba podać od razuŹródło: Jupiterimages
d4jfxm0
d4jfxm0

Andrzej J. polecił 17-letniemu synowi wystawić na aukcji na Allegro używany ciągnik Volvo. Nie określił ceny minimalnej. W aukcji wzięło udział sześciu zainteresowanych. Licytację zaczęli od 7 tys. zł. Najwyższą ofertę – 11 tys. zł – złożył Adam S. i wygrał.

Andrzej J. odmówił wydania pojazdu, twierdząc, że cena jest za niska. Przekonywał, że syn działał wprawdzie z jego polecenia, ale z przekroczeniem zakresu umocowania, ponieważ mimo wyraźnych wskazówek nie zaznaczył w opcjach ceny minimalnej 38 tys. zł (zrobił to dopiero przedostatniego dnia aukcji za sugestią matki). Andrzej J. twierdził, że nie wiedział, iż transakcja może być zawarta poniżej tej kwoty, a nie miał możliwości wycofania oferty. Uważał też, że działał pod wpływem błędu, dlatego może się uchylić od zawarcia umowy.

Sąd Rejonowy w Łukowie uznał, że powództwo o wydanie pojazdu za cenę 11 tys. zł jest zasadne. Wskazał na art. 701 § 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym aukcja jest jedną z form zawierania umów. Organizator może ukształtować procedurę zawierania umowy odmiennie, niż przewidują to przepisy kodeksu cywilnego. W tej sprawie warunki przeprowadzenia aukcji i tryb zawierania umowy określił regulamin Allegro, który zarówno sprzedający, jak i kupujący zaakceptowali. Andrzej J. nie może się bronić, że skutecznie zastrzegł cenę minimalną. Zgodnie z regulaminem Allegro sprzedający mógł zmienić opis aukcji jedynie w ciągu trzech minut od momentu jej rozpoczęcia, a nie w toku, po kilku dniach.

d4jfxm0

Zdaniem sądu syn Andrzeja J. działał nie jako jego pełnomocnik, ale jako posłaniec, a jego rola miała charakter wyłącznie techniczny. W związku z tym, że Andrzej J. nie zna się na obsłudze komputera, syn miał wprowadzić do systemu Allegro.pl właściwe dane skutkujące wystawieniem pojazdu na aukcję. Charakter tych czynności nie pozwala rozpatrywać ich w kategoriach udzielenia pełnomocnictwa w rozumieniu art. 95 i nast. k.c. Z zeznań syna wynika zaś, że nie miał wyraźnych wskazówek od ojca co do ceny minimalnej i sposobu sprzedaży.
Wyrok utrzymał w mocy Sąd Okręgowy w Lublinie.

sygnatura akt: II Ca 26/11

—Robert Horbaczewski

d4jfxm0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jfxm0