Trwa ładowanie...

Na co premier wydaje pieniądze? Można sprawdzić

Podatnicy w Wielkiej Brytanii od dzisiaj mogą sprawdzać, jak rząd gospodaruje ich pieniędzmi.
Od dzisiaj w internecie dostępny jest specjalny raport dotyczący rządowych finansów.

Share
Na co premier wydaje pieniądze? Można sprawdzić
Źródło: AFP
d4csj8w

Opublikowano tylko te rachunki, które przekraczają kwotę 25 tys. funtów i dotyczą okresu od mają do września tego roku, czyli od czasów objęcia władzy przez Konserwatystów.

Jak ustaliło BBC największym beneficjentem jest firma outsourcingowa Capita. Na umowach z rządem zarobiła już ponad 3 mld funtów. Na umowy z rządem nie mogą także narzekać agencje nieruchomości, już zarobiły prawie 300 mln funtów, oraz firmy transportowe. Co ciekawe premier i ministrowie nie ukrywają faktu, że wciąż się szkolą. Ponad 26 tys. funtów wydano na specjalne warsztaty dotyczące przeprowadzania tzw. "Trudnych rozmów". W raporcie uwzględniono także rachunki telefoniczne. Wynika z nich, że np. 83 tys. pracowników HM Revenue & Customs co roku wydzwania prawie 6 mln funtów.

d4csj8w

- Naszą ambicją jest, aby Wielka Brytania miała najbardziej odpowiedzialny rząd na świecie. (…) Uważam, że ujawnienie wydatków sprawi, że rząd będzie ostrożniej rozdysponowywał pieniędzmi podatników. Musi być także przygotowany, aby wytłumaczyć się ze swoich wydatków - powiedział Minister Francis Maude.

Rząd zastrzega jednak, że ze względów bezpieczeństwa nie wszystkie rachunki zostaną opublikowane.

d4csj8w

Podziel się opinią

Share
d4csj8w
d4csj8w