Trwa ładowanie...

"Na czarną godzinę". Tak oszczędzają Polacy

40 proc. Polaków konsekwentnie oszczędza na określony cel - wskazuje raport z badania "Polaków Portfel Własny: oszczędny jak Polak" przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank (SCB). A aż 41 proc. z nich oszczędza "na czarną godzinę".

Tak oszczędzają PolacyTak oszczędzają PolacyŹródło: East News, fot: Bartlomiej Magierowski
d2idbqj
d2idbqj

Wg wyników przedstawionych w badaniu SCB, najpopularniejszym powodem oszczędzania wśród Polaków jest obawa przed nagłymi wydatkami - co potwierdziło 41 proc. ankietowanych.

Kolejnym celem jest gromadzenie funduszy na nieruchomości (kupno czyn remont mieszkania), co zadeklarowało 38 proc. respondentów. Natomiast 34 proc. badanych przyznało, że oszczędza na wyjazdy urlopowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Cele oszczędnościowe nie wykazują większych różnic w zależności od płci respondentów. Jednak badanie wskazało, że to mężczyźni częściej skłaniają się ku oszczędzaniu na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń - 47 proc. mężczyzn w porównaniu do 36 proc. kobiet. 

d2idbqj

Z kolei kobiety częściej myślą o zabezpieczeniu finansowym na potrzeby zakupu lub remontu mieszkania, co potwierdziło 41 proc. respondentek w porównaniu do 34 proc. mężczyzn z tej grupy.

Dyrektor departamentu zarządzania finansowego w SCB, Przemysław Tadrak, zauważa pozytywny trend - Polacy coraz bardziej świadomie zarządzają swoimi finansami, skupiając się na konkretnych celach oszczędnościowych.

Cieszy fakt, że już ponad połowa ankietowanych z najmłodszej grupy wiekowej zauważa konieczność oszczędzania z określonego powodu - dodaje.

Badanie ujawnia, że spośród Polaków oszczędzających na określony cel, 28 proc. przyznało, że w ciągu ostatniego roku kilkakrotnie sięgnęło po oszczędności, aby pokryć bieżące wydatki.

d2idbqj

14 proc. respondentów z tej grupy zaznaczyło, że zdarzyło im się to tylko raz - tę odpowiedź częściej niż inni wybierali mieszkańcy wsi (18 proc.). Natomiast 6 proc. respondentów przyznało, że w ciągu ostatniego roku postępowało tak regularnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2idbqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2idbqj