Trwa ładowanie...

Na dieslu nie pojedziesz

Nawet o 16 groszy na litrze może być od 1 stycznia droższy olej napędowy. Wzrosnąć może też cena autogazu. Rząd znów sięga do kieszeni kierowców.

Na dieslu nie pojedzieszŹródło: Jupiterimages
d4173h4
d4173h4

Jeszcze dziś rząd ma debatować nad nowelizacją ustawy o płatnych autostradach i Krajowym Funduszu Drogowym, która wprowadza nowe stawki opłaty paliwowej od oleju napędowego i autogazu - podaje Gazeta Wyborcza.

To już trzecia tego typu nowelizacja zgłoszona przez Ministerstwo Infrastruktury. Od 1 stycznia o 14 groszy wzrośnie opłata doliczana do każdego litra popularnego paliwa. Wraz z VAT-em podwyżka może wynieść nawet 16 groszy. Opłata paliwowa za autogaz wzrośnie o 3,5 proc.

A wszystko przez Unię

Podwyższa jest wynikiem przedakcesyjnych uzgodnień między Polską a Unią Europejską. Od pierwszego stycznia kończą się ulgowe stawki. Zamiast 274 euro opłat za każde 1000 litrów, danina wynosić będzie 302 euro - czyli 1282 zł. Koszt podwyżki ma być w całości przerzucony na posiadaczy diesli. Jak podaje gazeta w tym roku do ceny 1000 litrów oleju napędowego fiskus dolicza 1048 zł podatku akcyzowego i 92,61 zł opłaty paliwowej, która w założeniu miała być przeznaczana na budowę dróg oraz wsparcie kolei. Według informacji resortu podwyżka opłaty paliwowej za autogaz to wynik „waloryzacji o wskaźnik inflacji”.

d4173h4

Podwyżka ma pomóc Ministerstwu Infrastruktury w zebraniu pieniędzy na drogi i kolej. Jak podaje Gazeta Wyborcza rząd postanowił, że nie będzie wydawać pieniędzy z budżetu na budowę autostrad i dróg ekspresowych. Inwestycje drogowe mają być finansowane tylko i wyłącznie z Krajowego Funduszu Drogowego. Dzięki podwyżce opłaty paliwowej ma mieć pieniądze na spłatę długów zaciągniętych na budowę dróg.

Według gazety projekt nowelizacji, a szczególnie jej uzasadnienie, są niedopracowane. Ministerstwo Infrastruktury szacuje wzrost dochodów o 2,2 mld zł. Resort nie podaje jednak ile z tego ma pójść na drogi, a ile na kolej.

To z pewnością nie koniec podwyżek. Od 2012 roku minimalne opłaty doliczane do ceny 1000 litrów mają wynieść 330 euro.

JK - wp.pl / Gazeta Wyborcza

d4173h4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4173h4