Na emeryturze nie pracujemy
Polacy coraz cześciej przechodzą na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego - wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego.
Polacy coraz częściej przechodzą na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego - wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego.
Kobiety najczęściej przechodzą na emeryturę w wieku 55-59 lat, a mężczyźni w wieku 60-64 lata (wiek emerytalny wynosi 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn). Prawie 2/3 osób pobierających świadczenia emerytalne to kobiety. Panie stanowią aż 68%osób pobierających świadczenia z tytułu wcześniejszych emerytur.
Z danych GUS wynika, że emeryci w wieku 50-69 lat to głównie osoby nie pracujące. Pobieranie emerytury z pracą zarobkową łączy zaledwie 14% emerytów - najczęściej są to rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy.
Prawie 70% osób pracujących na emeryturze robi to z "przyczyn finansowych". Ponad 6% ankietowanych wskazywało, że chce wypracować wyższe świadczenia. Generalnie dla starszych emerytów ważniejszy jest fakt pozostawania aktywnym zawodowo, a dla młodszych –względy finansowe - podkreśla GUS.
Ankietowani wskazywali, że mogliby dłużej pracować pod warunkiem, że przeszliby na bardziej elastyczny system zatrudnienia - tak wypowiedziała się 1/4 pytanych. Dla prawie 15% ważne byłyby lepsze warunki BHP w miejscu pracy, a dla 14% ankietowanych, mogłoby pracować, gdyby "usługi opiekuńcze były bardziej dostępne".
Badaniem "Przejście z pracy na emeryturę" objęto osoby w wieku 50-69 lat, które w Badaniu Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) zaklasyfikowano, jako pracujące po ukończeniu 49 roku życia, niezależnie od ich bieżącego statusu na rynku pracy w II kwartale 2006 r. Populacja objęta badaniem wyniosła 6 mln 357 tys. osób, co stanowiło 74,4 proc. całej zbiorowości osób w wieku 50-69 lat.
Według BAEL, za ludność aktywną zawodowo uważa się osoby w wieku 15 lat i więcej, które w okresie badanego tygodnia wykonywały przez co najmniej 1 godzinę jakąkolwiek pracę zarobkową.