Na giełdach nowojorskich spadki, ale Fed ucieszył inwestorów

Wtorkowe sesje na giełdach nowojorskich przebiegły pod znakiem spadków, które jednak wyraźnie osłabły po publikacji komunikatu amerykańskiego banku centralnego.

Na giełdach nowojorskich spadki, ale Fed ucieszył inwestorów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,50 proc. do 10.645,09 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 1,24 proc., do 2.277,17 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,60 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.121,07 pkt.

Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej i poluzowaniu polityki monetarnej w obliczu spowalniającego tempa ożywienia w amerykańskiej gospodarce.

Na wtorkowym posiedzeniu Fed podjął decyzję o reinwestowaniu rat kapitałowych z pozostających w jego posiadaniu hipotek w długoterminowe obligacje skarbowe, tym samym decydując się na pierwszy ruch mający na celu stymulację gospodarki od marca 2009 roku, w obliczu spowalniającego ożywienia w Stanach Zjednoczonych. Fed przyznał, że tempo ożywienie gospodarczego w USA będzie niższe niż tego amerykański bank centralny oczekiwał.

"Tempo ożywienia gospodarczego uległo spowolnieniu w ostatnich miesiącach (...) w krótkim okresie będzie ono bardziej ograniczone niż oczekiwano" - napisano.

Fed po raz kolejny podkreślił swoją postawę dalszego utrzymywania stóp na niskim poziomie przez "wydłużony okres czasu". Inflacja w Stanach Zjednoczonych będzie prawdopodobnie ograniczona jeszcze przez jakiś czas - ocenił Fed.

Dobrym nastrojom we wtorek nie sprzyjały najnowsze dane makroekonomiczne płynące ze Stanów Zjednoczonych i z Chin. Wskazywały one na postępujące spowolnienie gospodarcze w tych krajach.

Od kilku miesięcy wzrastają obawy na rynkach o możliwy nawrót recesji w USA, co w opinii części ekonomistów mogą sugerować słabnące wskaźniki nastrojów i wydatków konsumentów amerykańskich, jak również wciąż bardzo trudna sytuacja na rynku pracy w tym kraju.

Jest duże prawdopodobieństwo, że gospodarka amerykańska wpadnie ponownie w recesję - napisali analitycy oddziału Fed z San Francisco w swoim najnowszym raporcie. Ich zdaniem, "prawdopodobieństwo nawrotu recesji w kolejnych 18 - 24 miesiącach jest wyższe niż dalszej ekspansji gospodarczej".

We wtorek przed sesją opublikowane zostały dane na temat wydajność pracowników w USA w II kw. Okazały się słabsze od oczekiwań, dostarczając tym samym kolejnego sygnału na spowolnienie w amerykańskiej gospodarce.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem spadła o 0,9 proc. w II kwartale 2010 r. Jest to pierwszy spadek w tej kategorii od IV kwartału 2008. Analitycy spodziewali się w II kwartale wzrostu wydajności pracy o 0,1 proc.

Jednostkowe koszty pracy wzrosły w II kwartale o 0,2 proc. Analitycy oczekiwali tu wzrostu o 1,5 proc.

Z kolei Departament Handlu poinformował, że zapasy amerykańskich hurtowników w czerwcu wzrosły o 0,1 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,5 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów o 0,4 proc.

Do najmocniej tracących dużych spółek zaliczały się Intel, Alcoa i Microsoft. Lekko zwyżkowały w ciągu dnia m.in. Hewlett-Packard, Procter & Gamble oraz Merck.

W oczekiwaniu na publikację wyników kwartalnych taniały akcje Cisco (przedstawi je w środę) oraz Disney (we wtorek po sesji).

W dół poszły notowania Novella, gdyż firma ta obniżyła swoje prognozy przychodów w trzecim kwartale.

Źródło artykułu:PAP
inflacjausastopy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)