Na GPW są szanse na wyrównanie tegorocznych maksimów
Warszawa, 02.09.2014 (ISBnews/ City Index) - Ostatnia korekta na indeksie blue chips w Warszawie została zręcznie wykorzystana przez kupujących i tydzień rozpoczął się od ponad 1-procentowych wzrostów.
02.09.2014 | aktual.: 24.10.2016 16:55
W ostatnich dniach obserwowaliśmy wzrost zmienności wycen WIG20, o czym świadczy osiągnięcie lokalnego maksimum przy 2480 pkt, a następnie spadek w stronę 2410 pkt. i ponowne odreagowanie.
"Okolice 2400 pkt to dość silne wsparcie, które lokalnie utrzymało napór sprzedających motywowanych niepewną sytuacją na Ukrainie oraz doniesieniami o zaangażowaniu się w walkę wojsk rosyjskich. Obroty na GPW pozostają niskie, jednak może się to zmienić, gdy inwestorzy wrócą na parkiet po wakacjach. Obecnie ważnym oporem, który powstrzymuje ceny przed dalszym wzrostem, jest poziom 2460 pkt, a następnie 2480 pkt. Jeśli rynek zdoła wygenerować impuls wzrostowy na tyle silny, by przełamać wspomniane pułapy, to tegoroczne maksima mogą zostać wyrównane" - uważa Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.
Statystycznie wrzesień jest dość łaskawym miesiącem dla rynku akcyjnego. Warto jednak mieć wzgląd na sytuację gospodarczą. Jeśli ta pogorszy się jesienią, spadać mogę nie tylko liście z drzew, ale też ceny akcji. Pesymizm może być związany z dość słabymi odczytami wskaźników koniunktury gospodarczej PMI w Europie.
"Większość państw notowała spadek PMI, pozostając jednak nad kluczowym poziomem 50 pkt, umownie oddzielającym ekspansję od kurczenia się badanych sektorów. Gorzej wyglądała sytuacja w polskim przemyśle, dla którego wskaźnik osiągnął poziom 49 pkt. Zdecydowanie negatywny wpływ na naszą gospodarkę ma kwestia ukraińska oraz związane z nią sankcje gospodarcze. Widać to, gdy zestawimy dane PMI z Polski z tymi z Węgier i Czech, których gospodarki posiadają dużo mniejszą ekspozycję na wschodnią część Europy" - analizuje Niedźwiecki.
W tym tygodniu kalendarz ekonomiczny jest wręcz "naszpikowany" danymi z najważniejszych gospodarek świata. Kluczowe to, oczywiście, te z amerykańskiego rynku pracy. Do tego poznamy decyzje banków centralnych w kwestii stóp procentowych oraz prowadzenia polityki monetarnej. Dodatkowo opublikowane zostaną również opóźnione dane na temat produkcji przemysłowej oraz wskaźniki wyprzedające.
(ISBnews/ City Index)