Trwa ładowanie...
d10w09v

Na GPW spadki, kolejne sesję mogą przynieść konsolidację (analiza)

13.10. Warszawa (PAP) - Czwartek na warszawskiej giełdzie przyniósł spadek głównych indeksów po serii kilku poprzednich wzrostowych sesji. Kolejne dni na GPW mogą przynieść...

d10w09v
d10w09v

13.10. Warszawa (PAP) - Czwartek na warszawskiej giełdzie przyniósł spadek głównych indeksów po serii kilku poprzednich wzrostowych sesji. Kolejne dni na GPW mogą przynieść konsolidację wokół obecnych poziomów, w oczekiwaniu na propozycje europejskich polityków w sprawie rozwiązań dla kryzysu zadłużenia w strefie euro - oceniają analitycy.

"Po dosyć mocnym ruchu wzrostowym z ostatnich dni doszliśmy do technicznego poziomu oporu zapowiadających korektę i myślę, że może to powstrzymać wzrosty na jakiś czas. Pocieszający jest jednak brak relatywnie dużej realizacji zysków. Jeszcze w sierpniu oraz we wrześniu przy poziomach mocniejszych oporów mieliśmy zazwyczaj bardzo duże spadki i szybkie cofnięcie się do poziomów wsparcia. Obecnie, pomimo tego, że indeks znalazł się przy oporze mamy stosunkowo niedużą presję na realizację zysków" - powiedział PAP Piotr Kaźmierkiewicz, analityk CDM Pekao.

W ocenie analityka przyszły tydzień może przynieść konsolidację rynku wokół obecnych poziomów z ewentualnym cofnięciem się WIG.20 do około 2.240 pkt.

"Przyszły tydzień raczej nie przyniesie jakiejś dużej realizacji zysków. Obecnie widać, że kupowane są całe sektory a nie tylko konkretne spółki, co wyraźnie pokazuje zmianę sentymentu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby tygodniowa konsolidacja, która mogłaby stanowić później podstawę do ewentualnego ruchu w górę" - powiedział.

d10w09v

Do silniejszego ruchu w górę konieczne może być opracowanie wiarygodnego rozwiązania dla kryzysu zadłużenia w strefie euro.

"Do 3 listopada ma zostać ogłoszone rozwiązanie dla kwestii Grecji oraz dokapitalizowania banków. Jeśli dostaniemy rzeczywiście konkretne rozwiązanie możemy spodziewać się euforycznej reakcji rynków, gdy okaże się jednak, że zaproponowane rozwiązanie okaże się niewystarczające można spodziewać się realizacji zysków" - powiedział Kaźmierkiewicz.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapewnił w poniedziałek w trakcie rozmowy z prezydentem USA Barackiem Obamą, że Paryż i Berlin stworzą plan ratowania strefy euro przed szczytem G20 zaplanowanym na początek listopada.

Prezydent podkreślił, że "Francja i Niemcy uzgodniły, iż przedstawią globalne i trwałe rozwiązanie problemów eurogrupy przed szczytem G20 w Cannes" - napisano w oficjalnym komunikacie Białego Domu, wydanym po telefonicznej rozmowie obu przywódców.

d10w09v

Działania zaradcze wobec kryzysu zadłużenia w Europie muszą być mocniejsze - powiedział w czwartek przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. "Odpowiedź na kryzys musi być zdecydowana i pełna" - powiedział Barosso po spotkaniu z premierem Irlandii Endą Kennym.

W środę Barroso wezwał do ponownych testów wytrzymałości unijnych banków przy zaostrzonym kryterium płynności oraz skoordynowanej akcji ich rekapitalizacji. Kwestie te mają być tematem zaplanowanego na 23 października szczytu UE.

Poniedziałkowe notowania WIG 20 rozpoczął od spadku o 0,4 proc. do poziomu 2.307,5 pkt. Pierwsze dwie godziny sesji przyniosły dalsze pogłębienie zniżki do poziomu 2.280 pkt., gdzie też indeks zatrzymał się na kolejne godziny sesji.

d10w09v

Po koniec sesji na rynek napłynęła informacja o ratyfikacji przez Słowację, jako ostatniego członka strefy euro, reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej. Informacja ta nie spowodowała jednak dużej zmiany w notowaniach na warszawskiej giełdzie. Ostatecznie indeks Blue Chipów, po słabszym fixingu, zakończył sesję spadkiem o 1,9 proc. do 2.272,4 pkt.

O 4,3 proc. straciły na wartości w czwartek akcje KGHM-u w ślad za spadającymi cenami miedzi na światowych rynkach.

O 0,1 proc. poszły w dół akcje TP SA.

d10w09v

Akcjonariusze Telekomunikacji Polskiej zdecydowali w czwartek o przeznaczeniu kwoty do 800 mln zł na program skupu akcji własnych do umorzenia.

Akcjonariusze upoważnili zarząd do realizacji programu skupu akcji uprawniających do nie więcej niż 10 proc. głosów, do 31 grudnia 2012 roku. Środki przeznaczone na realizację skupu będą pochodzić wyłącznie z utworzonego z zysków kapitału zapasowego, który może być przeznaczony na wypłatę dywidendy.

O,2 proc. zyskały w czwartek natomiast akcje Asseco Poland.

d10w09v

Adam Góral, prezes Asseco Poland powiedział PAP, że Asseco Poland jest blisko przejęcia polskiej spółki, na bazie której chce zbudować ogólnopolską firmę integracyjną mocno obecną w poszczególnych regionach. Asseco rozmawia też z inną polską firmą, która miałaby dołączyć do tej grupy. Cały projekt budowy ogólnopolskiej firmy może kosztować około 100 mln zł - poinformował prezes.

Asseco Poland jest przekonane, że walne, zwołane na 3 listopada, tym razem da zarządowi zielone światło do przeprowadzenia skupu akcji własnych. Planowany skup może ruszyć jeszcze w listopadzie. Mimo planowanego skupu informatyczna spółka chce wypłacić dywidendę za 2011 r. na "godziwym" poziomie. W wynikach grupy Asseco Poland za III kwartał może się pojawić duży pozytywny one-off związany z przeszacowaniem wartości akcji Sapiensa należących do Formuli Systems - poinformował PAP prezes spółki.

Wojciech Stępień (PAP)

wst/ osz/

d10w09v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10w09v