Trwa ładowanie...
d435chh

Na rynku walutowym wakacyjny nastrój, bez większej reakcji na dane o PKB

Warszawa, 12.08.2016 (ISBnews/ KantorOnline.pl) - Po dość wyraźnym umocnieniu złotego na początku tygodnia, od kilku dni obserwujemy względną stabilizację wokół osiągniętych poziomów na głównych parach złotowych. Wszystko wskazuje również na to, że i w trakcie piątkowej sesji nie będziemy świadkami istotniejszych zmian w wycenie polskich aktywów. Powodów tego spokoju należy dopatrywać po części w tzw. "wakacyjnym sezonie", jaki mamy obecnie. Głównie jednak to brak w ostatnim czasie kluczowych informacji  polityczno-gospodarczych uspokoił rynek. W piątkowy poranek wycena naszej waluty nie odbiega więc wyraźnie od wczorajszej i jest kwotowana następująco: 4,26 zł za euro; 3,82 zł za amerykańskiego dolara; 3,92 zł do franka oraz 4,95 zł wobec brytyjskiego funta.

Share
d435chh

Również dzisiejsze kalendarium danych makroekonomicznych nie powinno mieć większego wpływu na sytuację złotego. Inwestorzy już zignorowali podany przez GUS o godz. 10:00 odczyt polskiego wstępnego PKB z II kwartał, który okazał się gorszy od konsensusu (3,3 proc. r/r), wynosząc 3,1 proc. licząc rok do roku. Prawdopodobnie również dane na temat krajowej inflacji CPI , którą poznamy o godz. 14:00, gdzie rynek spodziewa się utrzymania deflacji na poziomie 0,9 proc r/r oraz 0,3 proc m/m. - jeśli znacząco nie rozminą się z prognozą, nie powinny naruszyć aktualnej stabilizacji złotego na rynku.

Z istotniejszych danych ze świata jakie poznamy jeszcze dziś, warto zwrócić uwagę na między innymi te z za oceanu. I tak, o godz. 14:30 zostaną opublikowane amerykańskie odczyty za lipiec na temat inflacji PPI oraz sprzedaży detalicznej, a o godz. 16:00 poznamy odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan. Dane te mogą wpłynąć na kształtowanie się sytuacji głównej pary EUR/USD w przyszłym tygodniu, który będzie obfitował w bogate kalendarium danych z amerykańskiej gospodarki. Seria dobrych danych, która już dziś może być rozpoczęta, w zamyśle inwestorów może na powrót przybliżyć podwyżki stóp w USA, a to z kolei powinno wzmocnić dolara między innymi do europejskiej waluty ale także i wobec złotego.

Damian Papała

Główny dealer walutowy KantorOnline.pl

(ISBnews/ KantorOnline.pl)

d435chh

Podziel się opinią

Share
d435chh
d435chh