Na spadkach można zarabiać

ALIOR SHORT EQUITY to pierwszy w Polsce subfundusz oferujący możliwość zarabiania na spadkach indeksów WIG20 i mWIG40. Strategia funduszu przewiduje zajmowanie tzw. krótkich pozycji w kontraktach terminowych, dla których bazę stanowią indeksy WIG20 i mWIG40.

ALIOR SHORT EQUITY to pierwszy w Polsce subfundusz oferujący możliwość zarabiania na spadkach indeksów WIG20 i mWIG40. Strategia funduszu przewiduje zajmowanie tzw. krótkich pozycji w kontraktach terminowych, dla których bazę stanowią indeksy WIG20 i mWIG40.
ALIOR SHOR EQUITY będzie zarządzany w sposób pasywny, co oznacza, że zarządzający będzie dążył do zapewnienia, by subfundusz ten niezmiennie utrzymywał pozycję w kontraktach terminowych dającą rentowność zbliżoną do odwrotności podstawowych indeksów GPW. Wartość aktywów netto na jednostkę uczestnictwa ALIOR Short Equity będzie rosła w okresach, gdy kursy kontraktów na indeksy WIG20 lub mWIG40 na rynku terminowym będą spadać.

Subfundusz powstał z myślą o doświadczonych inwestorach, którzy aktywnie poszukują zysków przewyższających rentowność lokat bankowych, głównie w okresie korekty lub bessy na rynku giełdowym, a także z myślą o towarzystwach ubezpieczeń oferujących ubezpieczenia na życie typu unit-linked.

Parametry subfunduszu ALIOR Short Equity są dostosowane do potrzeb dojrzałych inwestorów poszukujących możliwości spekulacyjnego wykorzystywania bessy na rynkach kapitałowych. Subfundusz ten utworzony został także z myślą o inwestorach instytucjonalnych, którzy ze względów regulacyjnych nie mogą wykorzystywać innych instrumentów finansowych umożliwiających zarabianie na spadkach indeksów lub zabezpieczanie portfeli inwestycyjnych przed takimi spadkami - twierdzi Jarosław Wikaliński, prezes Zarządu IPOPEMA TFI. Subfundusz ALIOR Short Equity jest jedynym na polskim rynku produktem finansowym wykorzystującym strukturę specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego, który umożliwia inwestorom zarabianie wyłącznie na spadkach podstawowych indeksów na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Subfundusz lokuje aktywa w kontrakty terminowe na WIG20 i mWIG40 zajmując tzw. krótkie pozycje, a także w lokaty bankowe lub skarbowe dłużne papiery wartościowe. Z uwagi na relatywnie niską wartość depozytów zabezpieczających dla kontraktów na indeksy WIG20 (7,6%) i mWIG40 (9,4%) istotną część portfela będą stanowić środki płynne. Benchmarkiem dla funduszu będzie WIG20 - indeks, którego zachowanie jest, co do zasady, odwrotnością zachowania się indeksu WIG20, z uwzględnieniem odsetek od lokowania wolnych środków finansowych w ramach portfela.
ALIOR Short Equity to propozycja dla inwestorów, którzy mając świadomość zmienności koniunktury na rynkach kapitałowych, chcą osiągać ponadprzeciętne stopy zwrotu w czasie korekty lub giełdowej bessy - twierdzi Jarosław Wikaliński z IPOPEMA TFI. - Nasz nowy produkt otwiera przed inwestorami dwie zasadnicze możliwości. Po pierwsze - możliwość spekulacyjnego zarabiania w okresie bessy lub korekty na rynku kapitałowym. Po drugie zaś - możliwość budowy portfela inwestycyjnego dającego ekspozycję na spółki działające w wybranych sektorach przy jednoczesnym istotnym ograniczeniu wpływu ryzyka rynkowego. Wyobraźmy sobie inwestora, który wierzy np. w dobre perspektywy dla branży deweloperskiej na GPW, lecz obawia się wejścia całego tzw. "szerokiego" rynku giełdowego w fazę dekoniunktury.

W naszej opinii, taki inwestor powinien rozważyć ulokowanie części aktywów w funduszu sektorowym inwestującym w spółki deweloperskie oraz odpowiedniej części aktywów w jednostkach uczestnictwa ALIOR Short Equity. Wówczas, realizacja scenariusza, w którym spółki deweloperskie zachowają się lepiej niż cały rynek (ich kursy relatywnie bardziej wzrosną lub mniej spadną), umożliwia osiągnięcie zysku - wyjaśnia prezes Wikaliński.
Subfundusz ALIOR Short Equity jest ciekawym produktem inwestycyjnym dla firm oferujących ubezpieczenia na życie typu unit-linked oraz dla organizacji pożytku publicznego, które szukają aktywnych form lokowania środków na sfinansowanie działalności statutowej. W przypadku ubezpieczeń na życie, klient mający do dyspozycji subfundusz ALIOR Short Equity, jest w stanie alokować wybraną część swoich oszczędności w jednostki tego subfunduszu w okresie spodziewanych spadków indeksów giełdowych.
Natomiast w odniesieniu do organizacji non-profit takich jak fundacje, jednostki uczestnictwa ALIOR Short Equity mogą stanowić ciekawe uzupełnienie oferty inwestycyjnej korzystającej z przedmiotowego zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)