Na stacjach wyłączają zasilanie. Tajemnice pociągu Kim Dzong Una
Rządząca w Korei Północnej dynastia Kimów już od kilku dekad udaje się na wizyty zagraniczne, głównie do Rosji, tym samym luksusowym pociągiem opancerzonym. Ze względów bezpieczeństwa porusza się on bardzo wolno.
We wtorek rano pociąg z Pjongjangu przybył na stację w Ussuryjsku na rosyjskim Dalekim Wschodzie. W pojeździe znajdował się dyktator Korei Płn. Kim Dzong Un, który w najbliższych dniach prawdopodobnie we Władywostoku spotka się z Władimirem Putinem. Jak przypuszczają zachodni analitycy i dziennikarze, tematem rozmów będą dostawy do Rosji północnokoreańskiego uzbrojenia, głównie pocisków artyleryjskich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Karty są rozdane". W Chinach tylko tak mówi się o Rosji
Jeden pociąg od dekad
Staromodny, sprawiający wrażenie przestarzałego zielony pociąg z żółtymi elementami stał się symbolem Korei Północnej. Środek transportu, którym podróżuje obecnie Kim Dzong Un do złudzenia przypomina pociąg używany przez jego ojca - Kim Dzong Ila i dziadka - Kim Ir Sena - podkreśla CNN.
Jak dodano, ten sam pociąg był widziany m.in. w 2002 roku, gdy Kim Dzong Il odwiedzał Rosję. Siedem lat później południowokoreański dziennik "Chosun Ilbo" informował, że opancerzony pociąg Kimów jest tak ciężki, że porusza się ze średnią prędkością zaledwie 60 km na godzinę.
Znajdują się w nim sale konferencyjne i salonik przeznaczony dla głowy państwa. Pociąg wyposażono w urządzenia umożliwiające utrzymywanie łączności satelitarnej. Zanim lokomotywa prowadząca wagony zbliży się do jakiejś stacji, wyłącza się zasilanie elektryczne na sąsiednich torach. Wszystko po to, by żadne inne pociągi nie mogły się tamtędy poruszać - relacjonowała wówczas gazeta.
CNN przypomniał również relację byłego rosyjskiego urzędnika Konstantina Pulikowskiego, opartą na raporcie jednego z rosyjskich dyplomatów z podróży opancerzonym pociągiem w 2001 roku. Kim Dzong Il gościł wówczas w Rosji przez miesiąc i poruszał się po tym kraju w towarzystwie przedstawicieli Kremla.
Konduktorkami były piękne kobiety, a na stołach nie brakowało wyszukanych potraw i wina. Do dyspozycji podróżnych pozostawały dowolne dania kuchni rosyjskiej, chińskiej, koreańskiej, japońskiej i francuskiej. Na stacje kolejowe wzdłuż trasy dostarczano żywe homary, a także skrzynki z czerwonymi winami Bordeaux i burgundzkimi - wspominał Pulikowski, cytowany w 2002 roku przez amerykański dziennik "New York Times".
Kim Dzong Un podróżował już w ten sposób do Rosji oraz m.in. do stolicy Chin - Pekinu. W najdalszą podróż pociągiem udał się w 2019 roku do Wietnamu, gdzie spotkał się z ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem - dodaje CNN.