ycipk-2grs7l

Na start zarobisz 4100 zł brutto. Chyba że jesteś kobietą - to wtedy 3250 zł. Biedronka tłumaczy się z niefortunnego zestawienia

Dwa plakaty zachęcają do podjęcia pracy w Biedronce - jeden z wizerunkiem mężczyzny, drugi - z fotografią kobiety. Promocja może sugerować, że mężczyzna może zarobić aż o 850 zł więcej niż kobieta. - Takie plakaty są w Międzyzdrojach, ale w Sobótce już jest zgoła inaczej - broni się sieć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sieć Biedronka zapewnia, że płeć nie ma dla niej znaczenia - i że kobieta też może być szefem
Sieć Biedronka zapewnia, że płeć nie ma dla niej znaczenia - i że kobieta też może być szefem (WP.PL, Fot: Mateusz Madejski)
ycipk-2grs7l

Dyskonty biją się o pracownika, więc oferują coraz lepsze pensje. I chętnie się chwalą proponowanymi zarobkami na plakatach. W Międzyzdrojach na przykład lokalna Biedronka oferuje zarobki od 3250 zł brutto. Ale czy każdy ma równe szanse?

Na plakacie w jedynym sklepie sieci w Międzyzdrojach jest przedstawiony mężczyzna - i podana jest pensja 4100 zł brutto. Z drugiego uśmiecha się kobieta, ale raczej gorzko, bo jej oferuje się już tylko 3250 zł miesięcznie. Skąd te dysproporcje?

ycipk-2grs7l

Jak kierownik, to mężczyzna? To sugerują plakaty

Otóż "męski" plakat promuje pracę na stanowisku zastępcy kierownika sklepu, podczas gdy ten "damski" - pracę na kasie. I wszystkie plakaty w sklepie są identyczne - nie ma żadnego "damskiego" z ofertą kierowania sklepem.

Biedronka zapewnia, że każdy jest w sieci mile widziany i że płeć nie ma znaczenia. - Podkreślamy, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą aplikować do pracy w naszej sieci, bez względu na to, czy jest to oferta pracy jako sprzedawca-kasjer czy kierownik - mówi Wirtualnej Polsce Justyna Rysiak, menedżer ds. relacji zewnętrznych w Jeronimo Martins Polska S.A.

A co z plakatami? Sieć tłumaczy, że faktycznie - w Międzyzdrojach na plakacie szef jest mężczyzną. Ale już w Sobótce jest zupełnie inaczej.

ycipk-2grs7l

- W ogłoszeniach rekrutacyjnych używamy wizerunków osób obu płci wymiennie. Na przesłanym zdjęciu z ogłoszenia w Międzyzdrojach na stanowisku zastępcy kierownika sklepu widnieje wizerunek mężczyzny, a przykładowo w ogłoszeniu na to samo stanowisko w Sobótce jest kobieta - zaznacza Justyna Rysiak.

W przesłanym do nas mailu biuro prasowe załącza ofertę pracy na wicekierownika sklepu w Sobótce z serwisu rekrutacyjnego. I rzeczywiście - jest tam zdjęcie kobiety.

ogłoszenie na Pracuj.pl
Podziel się

Justyna Rysiak z JMP dodaje też, że sieć ma również plakaty z przedstawicielami obu płci. Na dowód znowu dostajemy taki promocyjny plakat.

ycipk-2grs7l

Dyskonty walczą o pracownika. Wysokie zarobki już nikogo nie dziwią

3250 zł, które można zarobić na etacie, pracując na kasie w Międzyzdrojach, to i tak jednak dość wysokie zarobki jak na standard sieci. Biedronka na start płaci zwykle 2650 zł brutto, wliczając w to już jednak nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności. Standardem jest również podwyżka po pierwszym roku pracy i kolejna, po trzech latach zatrudnienia. Wtedy standardowe zarobki w Biedronce zbliżają się do 3 tys. zł.

Niektóre sklepy dodatkowo kuszą benefitami. W Biedronce w Międzyzdrojach pracownicy (i kasjerki, i kierownicy) mogą liczyć na "atrakcyjny pakiet socjalny" oraz na "możliwości rozwoju". Kasjerkom dodatkowo oferuje się "elastyczny wymiar etatu".

W Lidlu natomiast pracownicy zarabiają od 2800 zł do 3550 zł brutto. Menedżerowie sklepów mogą natomiast liczyć na zarobki w wysokości od 4400 zł do nawet niemal 7000 zł brutto.

ycipk-2grs7l

Mimo ostatnich podwyżek, dyskonty i tak narzekają na brak rąk do pracy. Wiąże się to z rekordowo niskim bezrobociem, które jest o połowę niższe niz unijna średnia.

Czytaj też: Zakaz handlu w niedzielę od godz. 21 w sobotę. Związkowcy chcą zmian godzin pracy Biedronki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
ycipk-2grs7l
ycipk-2grs7l
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2grs7l