Trwa ładowanie...

Na stulecie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych banknot o nominale 19 zł

2 października do obiegu wejdzie kolekcjonerski banknot o nietypowym nominale 19 zł. To nawiązanie do roku powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Banknot zostanie wyemitowany bowiem z okazji 100-lecia PWPW.

Na stulecie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych banknot o nominale 19 złŹródło: WP.PL, fot: WP.PL
d4gtk17
d4gtk17

Na awersie widnieje wizerunek Ignacego Paderewskiego - pierwszego premiera międzywojnia. Na rewersie natomiast - wizerunek gmachu głównego PWPW. Znak wodny nawiązuje zaś do orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego po odzyskaniu niepodległości.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych powstała 25 stycznia 1919 roku. Decyzję podjęła Rada Ministrów pod przewodnictwem Ignacego Paderewskiego. Nazywała się wtedy - Państwowe Zakłady Graficzne. W 1926 roku wybudowano nowy gmach, który do dzisiaj jest siedzibą PWPW. Podczas II wojny światowej, w gmachu działała konspiracyjna grupa złożona z pracowników PWPW, którzy produkowali banknoty i dokumenty dla Armii Krajowej.

d4gtk17

Banknot o nominale można kupić za ok. 95 zł. Powstał w ramach serii "Niepodległa".

PWPW wytwarza banknoty, dokumenty identyfikacyjne, znaczki pocztowe oraz inne druki, które muszą być specjalistycznie zabezpieczone.

Zobacz: Euro w Polsce? Gut-Mostowy: przedsiębiorcy nie chcą euro, nie powinniśmy wprowadzać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gtk17
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gtk17