Na szczycie w Rio Polska będzie promowała program Greenevo
Na zbliżającym się czerwcowym szczycie ws. zrównoważonego rozwoju Rio+20 polska delegacja będzie promować m.in. krajowy program technologii środowiskowych Greenevo. Jednym z wiceprzewodniczących obrad może zostać minister środowiska Marcin Korolec - poinformował resort.
Rio+20 - to Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zrównoważonego Rozwoju, która odbędzie się w dniach 20-22 czerwca w Rio de Janeiro.
Jak poinformowała dziennikarzy w środę wiceminister środowiska Beata Jaczewska, podczas szczytu przedstawiony będzie polski program Greenevo. - Będziemy się nim chwalić - podkreśliła dodając, że jest to program unikalny. - Koncentruje się na promowaniu polskich, wymyślonych w Polsce, opatentowanych w Polsce technologii środowiskowych.
Zauważyła, że nie dotyczą one tylko emisji gazów cieplarnianych, ale gospodarki wodno-ściekowej, efektywnego wytwarzania energii (...). Te wszystkie polskie technologie minister środowiska razem z MSZ i MG już skutecznie promuje na innych rynkach po to, by ułatwiać polskim przedsiębiorcom kontakty międzynarodowe - powiedziała. Jak dodała, Polska prezentując Greeevo chce zintensyfikować kontakty gospodarcze z państwami Ameryki Łacińskiej, w szczególności z Brazylią.
Greenevo - Akcelerator Zielonych Technologii - jest projektem Ministerstwa Środowiska, mającym na celu transfer polskich innowacyjnych technologii środowiskowych i globalne szerzenie polskiej myśli technicznej. Priorytetem jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.
Polska strona zgłosiła kandydaturę szefa resortu środowiska Marcina Korolca jako jednego z 25 wiceprzewodniczących Szczytu Ziemi Rio+20. Jak dodała, minister Korolec zaprezentuje m.in. polskie stanowisko ws. zrównoważonego rozwoju; będzie także prowadził mniej formalne obrady okrągłego stołu. Nasz kraj będą w stolicy Brazylii reprezentować także przedstawiciele resortu spraw zagranicznych oraz ministerstwa gospodarki.
Polska delegacja będzie także lobbować za poparciem kandydatury Warszawy jako siedziby Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ. UE przypada siedem miejsc w zarządzie powołanego w 2010 roku na konferencji w Cancun Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund), który ma wspierać działania na rzecz przystosowania do zmian klimatu i redukcji emisji, szczególnie w krajach rozwijających się.
Jaczewska wyraziła nadzieję, że podczas szczytu zostaną przyjęte deklaracje polityczne i określone zostaną konkretne cele oraz ramy czasowe dla działań dynamizujących proces zrównoważonego rozwoju. Jak dodała, chodzi o pięć obszarów tematycznych: zrównoważona energia, dostęp do wody i jakość wody, kwestia oceanów, przeciwdziałanie degradacji gleb i efektywność materiałowa, w tym racjonalne gospodarowanie odpadami.
Wiceminister zaznaczyła jednak, że "niestety niewiele jest gotowości do zobowiązań państw rozwiniętych i państw rozwijających się (...). Trzeba też pamiętać o światowym kryzysie. To jest trudny moment do podejmowania zobowiązań, a interesy są absolutnie sprzeczne - dodała.
- Idziemy w kierunku kompletnego wyeksploatowania Ziemi i w tym sensie dzisiaj niepokoję się, czy uda nam się przełamać impas polityczny. Uważam, że w skali świata konieczne jest podejmowanie działań - oceniła.
Podczas konferencji przywódcy polityczni, sektor prywatny, organizacje pozarządowe będą starały się odpowiedzieć na pytania: jak zmniejszyć skalę ubóstwa, jak promować sprawiedliwość społeczną i zapewnić ochronę środowiska naturalnego coraz bardziej zaludnionej planety. Celem jest realizacja koncepcji tzw. zrównoważonego rozwoju, ma ona przynieść podniesienie standardów życia bez szkody dla przyszłych pokoleń.
Głównymi tematami rozmów mają być: zielona gospodarka jako droga do zrównoważonego rozwoju i sposób na wykorzenianie ubóstwa na świecie, zagadnienia związane usprawnieniem funkcjonowania ONZ w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Według informacji Ministerstwa Środowiska, oprócz delegacji rządowych chęć wzięcia udziału w szczycie wyraziło także ok. 14 tys. organizacji pozarządowych.