Trwa ładowanie...
d3yvay5

Na tę ustawę czekają przedsiębiorcy

Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptował w poniedziałek projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców - poinformowało biuro prasowe resortu gospodarki, który przygotował projekt.
Share
Na tę ustawę czekają przedsiębiorcy
Źródło: Jupiterimages
d3yvay5

Projekt ma ograniczyć biurokrację, zmniejszyć faktyczne koszty działalności gospodarczej, zredukować liczbę zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczyć sprawozdawczość - zakładają autorzy. Zmiany wprowadzane ustawą mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów.

Projekt przewiduje też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża z obecnych 10 proc. przychodów - do 3 proc. maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy. Zmiany mają zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.

Wśród rozwiązań proponowanych w ustawie są m.in. przepisy pozwalające na sprzedaż i picie piwa oraz napojów o zawartości do 4,5 proc. alkoholu w wagonach restauracyjnych i barowych pociągów w komunikacji krajowej - obecnie można to robić tylko w pociągach międzynarodowych. Projekt ma też doprecyzować zasady leasingu konsumenckiego, by rozszerzyć taką formę sprzedaży.

d3yvay5

Ministerstwo gospodarki przeanalizowało w sumie 209 obecnie obowiązujących ustaw. Zaproponowane zmiany dotyczą 96 z nich. W trzech ustawach znoszą one część sankcji karnych, a w 76 zastępują zaświadczenia obecnie wymagane od obywateli i przedsiębiorców - oświadczeniami. Projekt wprowadza też uproszczenia przepisów 26 ustaw.

Zgodnie z analizą MG, obecnie w 129 ustawach są różnego typu koncesje, zezwolenia, zgody, licencje, pozwolenia i rejestry działalności regulowanej. W ustawach tych znajdują się też przepisy, które co prawda nie ograniczają działalności gospodarczej, ale przewidują licencje bądź zezwolenia na konkretne działanie - np. na wycinkę krzewów.

Jedną z najczęstszych wad przepisów dotyczących zezwoleń jest ich nieprecyzyjny i niedookreślony charakter. "Uznaniowość decyzji administracyjnych, brak jasnych i przejrzystych warunków, na podstawie których takie decyzje są wydawane, może niejednokrotnie prowadzić do sytuacji o charakterze korupcyjnym, kryminogennych czy tworzenia się szarej strefy na płaszczyźnie obywatel/przedsiębiorca - urzędnik wydający decyzje" - uważa MG. Często barierą działalności gospodarczej nie jest sam fakt reglamentacji, tylko warunki, jakie trzeba spełnić, by zrealizować wymogi - uzasadnia resort gospodarki.

Komitet Stały RM zajmował się projektem już w czerwcu. Zgodnie z podjętymi wtedy decyzjami, usunięto z niego sporne zmiany dotyczące likwidacji licencji pośredników w obrocie nieruchomościami.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie w połowie 2011 r.

d3yvay5

Podziel się opinią

Share
d3yvay5
d3yvay5