"Na wokandzie" - kwartalnik informacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości (komunikat)

...

03.12. Warszawa - Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

"Na wokandzie" - to nowa branżowa publikacja Ministerstwa Sprawiedliwości, która jest częścią projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pierwszy numer kwartalnika w nakładzie 10 tys. egzemplarzy, poprzez bezpłatną dystrybucję, znajdzie się m.in. w rękach sędziów, prokuratorów i studentów prawa już w pierwszym kwartale 2010 roku. 14 grudnia 2009 r. zostanie uruchomiona strona www.nawokandzie.ms.gov.pl, gdzie będzie można znaleźć zapowiedź pierwszego numeru kwartalnika.

Tematem przewodnim inauguracyjnego numeru będzie problematyka pomocy pokrzywdzonym. W ramach redakcyjnego raportu, podsumowującego podjęte przez Ministerstwo Sprawiedliwości działania legislacyjne, opublikowane zostaną artykuły opisujące projekt powołania instytucji tzw. telefonu dla ofiar przestępstw, a także projekt utworzenia Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. W kolejnych artykułach szczegółowo omówione zostaną propozycje wprowadzenia do Kodeksu karnego wykonawczego instytucji warunkowego dozoru, jak również zaprezentowana zostanie nowelizacja ustawy o kompensacie.

"Na wokandzie" to pismo, które podejmować będzie przede wszystkim praktyczne zagadnienia, w szczególności takie, które przyczyniają się do ułatwiania dostępu obywateli do wymiaru sprawiedliwości. W dziale "dobre praktyki" redakcja przedstawi wybór artykułów poświęconych kształtowaniu dobrych relacji między sądownictwem a masmediami. Zagadnienie to, zaprezentowane zostanie zarówno z perspektywy dziennikarzy, jak i praktyków na co dzień współpracujących z mediami. Znajdą tu się wypowiedzi m.in. profesora Jacka Sobczaka, czy sędziego Marka Celeja.

Jednym z głównych adresatów kwartalnika, obok przedstawicieli instytucji wymiaru sprawiedliwości, są studenci prawa. To właśnie z myślą o przyszłych prawnikach, w dziale "studia i kariera" zamieszczona zostanie przekrojowa analiza plusów i minusów zawodu radcy prawnego, jak również artykuł opisujący system kształcenia prawników w Niemczech, w tym możliwości podjęcia tam studiów i szkoleń dostępnych dla studentów z Polski. Czytelnik znajdzie tu także wywiad z sędzią Teresą Romer, wieloletnim wykładowcą akademickim cieszącym się ogromnym autorytetem.

Ambicją redakcji "Na wokandzie" jest, by czasopismo Ministerstwa Sprawiedliwości stało się forum wymiany opinii dla środowiska prawniczego, także na temat podejmowanych lub oczekiwanych reform prawa. Już w pierwszym numerze łamy kwartalnika oddamy więc praktykom. W dziale "opinie" znajdzie się m.in. analiza palących problemów polskich sądów autorstwa sędzi Ireny Kamińskiej.

Każde wydanie "Na wokandzie" wieńczyć będą felietony znanych i wybitnych prawników. Redakcja zaprosiła do współpracy prof. Andrzeja Zolla, dr. Adama Bodnara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz adwokata Jacka Dubois.

Pozostałe zadania realizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach projektu "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości" to:

- opracowanie i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych na temat wymiaru sprawiedliwości oraz praw obywatela w sądzie i prokuraturze,

- rozwój sieci punktów obsługi interesantów w sądach powszechnych,

- kampania informacyjna na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów (mediacje i sądy polubowne),

- spotkania edukacyjne dla młodzieży szkół średnich i studentów dotyczące funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości,

- modernizacja strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości,

- badanie opinii publicznej m.in. na temat wizerunku wymiaru sprawiedliwości i praw osób pokrzywdzonych przestępstwem.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
kwartalnikmssądownictwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)