Trwa ładowanie...
dsar1nh
kredyt
27-08-2008 09:57

Nadchodzi koniec rat na zero procent

Polacy kupują coraz więcej sprzętu RTV i AGD, a także mebli. Coraz rzadziej natomiast decydują się na to, by zakupy finansować za pomocą kredytów ratalnych. Wolą płacić kartą kredytową bądź skorzystać z debetu w rachunku. Powód jest prosty - ze sklepów znikają kredyty ratalne na zero procent, więc inne formy finansowania zakupów stają się o wiele bardziej atrakcyjne.

dsar1nh
dsar1nh

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, sprzedaż mebli oraz sprzętu elektronicznego wzrosła w Polsce od początku roku aż o ponad 33 proc. Jeżeli jednak porównamy te dane z informacjami Narodowego Banku Polskiego, to można wyciągnąć wniosek, że klienci coraz rzadziej kupują ten sprzęt na raty. Od początku roku wartość kredytów ratalnych w Polsce nieznacznie spadła z poziomu 14,9 mld zł do 14,7 mld zł. W tym samym czasie nasze zadłużenie na kartach kredytowych wzrosło o prawie jedną piątą i przekroczyło już 10 mld zł. Podobny wzrost notują szybkie kredyty gotówkowe.

_ Kredyty ratalne wyhamowują, bo klienci mają dostęp do coraz szerszej gamy produktów finansowych _- podkreśla Paweł Majtkowski, analityk firmy doradczej Expander. _ Skorzystanie z karty kredytowej jest wygodniejsze i często tańsze od kredytu ratalnego _- dodaje.

A taki kredyt jest korzystny tylko wówczas, gdy klient skorzysta z rat "zero procent". Jednak to, co jest dobre dla klienta, najczęściej nie opłaca się sprzedawcy i bankowi. Dlatego właśnie w najbliższym czasie może nastąpić znaczne ograniczenie tego typu oferty. Jak się dowiedzieliśmy, z kredytów ratalnych na zero procent wycofuje się właśnie Lukas Bank, jeden z liderów rynku kredytów ratalnych w Polsce. Przedstawiciele banku przyznają, że oferowanie rat "zero procent" po prostu im się nie opłaca. _ Przy tak wysokich stopach procentowych w Polsce koszt pozyskiwania pieniędzy na udzielanie kredytów jest bardzo wysoki _ - tłumaczy Magdalena Tarnas-Kaczmarek z biura prasowego Lukas Banku. _ Dlatego zdecydowaliśmy się ograniczyć promocje "zero procent" _ - dodaje.

Lukas Bank zawiesił również udzielanie kredytów ratalnych klientom sieci Media Markt. Na jego miejsce wszedł GE Money Bank, który proponuje podobne finansowanie także klientom sklepów Saturn, Avans czy Euro RTV/AGD.

dsar1nh

Również przedstawiciele sieci handlowych przyznają, że bankowcy naciskają na nich, by ograniczyły promocje "zero procent" oraz podniosły oprocentowanie standardowych kredytów ratalnych. - Będziemy chcieli utrzymać raty "zero procent" jak najdłużej - deklaruje Artur Adamowicz, rzecznik sieci Electro World. _ W tej chwili prowadzimy negocjacje z bankami na temat nowej oferty _- dodaje.

Raty "zero procent" to również koszt dla samych sieci handlowych. W istocie bowiem banki nie finansują klientów za darmo. Sklepy muszą się z nimi dzielić swoim zyskiem. Aby to sobie zrekompensować, sprzedawcy, oferując raty "zero procent", zwykle podnoszą jednocześnie cenę sprzętu. Eks-perci podkreślają, że szczególną ostrożność klienci powinni zachować, gdy sieć handlowa proponuje taki kredyt na bardzo długi okres, np. dwa, trzy lata. W takim przypadku najlepiej przed zakupem sprawdzić, czy podobnego sprzętu nie można znaleźć taniej u konkurencji.

O ile kredyty ratalne wyhamowują, to zdaniem analityków coraz większą popularnością będą cieszyć się karty kredytowe, które banki wydają we współpracy z sieciami handlowymi (np. Lukas z Carrefourem czy Castoramą). Dzięki takiej karcie klient banku może liczyć np. na zniżki w sklepach konkretnej sieci, która z nim współpracuje.

Jak możesz sfinansować zakup za 3 tys. zł
Kredyt ratalny

Rata: 280 zł

Tego typu kredyty są z reguły oprocentowane na ok. 20 proc. w skali roku. Do tego należy jeszcze doliczyć 5 proc. prowizji. Jeżeli zdecydujesz się wziąć 3 tys. zł kredytu ratalnego na rok, twoja miesięczna rata wyniesie 280 zł. Bankowi oddasz zatem 3360 zł.

Kredyt "zero procent"

Rata: 250 zł

To najtańszy rodzaj kredytu, pod warunkiem że nie ma w nim ukrytych żadnych haczyków. Może to być np. prowizja bądź dodatkowe ubezpieczenie. Aby można było mówić o prawdziwym kredycie "zero procent", sprzedawca nie powinien naliczyć tego typu opłat.

dsar1nh

Sprawdź również, czy podobny sprzęt nie jest przypadkiem dostępny taniej u konkurencji. Sieć może bowiem podnieść jego cenę, by wspólnie z bankiem zrekompensować sobie koszty kredytu. W prawdziwym kredycie "zero procent" zwrócisz 3 tys. zł

Kredyt gotówkowy

Rata: 275 zł

Szybka pożyczka jest oprocentowana na ok. 18 proc. Do tego trzeba doliczyć 5 proc. prowizji. Biorąc 3 tys. zł kredytu na rok, oddasz bankowi 3300 zł.

Karta kredytowa

Rata: 280 zł

Oprocentowanie kredytu na karcie wynosi ok. 20 proc. Spłacisz więc również 3360 zł. Możesz jednak uniknąć wszelkich kosztów, jeżeli oddasz 3 tys. zł w okresie bezodsetkowym, najczęściej ok. 50 dni.

Limit w rachunku

Rata: 270 zł

Oprocentowany na 14 proc. plus 2 proc. prowizji. Zadłużając się w rachunku, spłacisz po roku 3240 zł.

POLSKA Gazeta Opolska
Łukasz Pałka, Joanna Pieńczykowska

dsar1nh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsar1nh