Trwa ładowanie...

Nagroda Nobla z ekonomii 2020 r. Znamy tegorocznych laureatów

Naukowcy amerykańskiego uniwersytety Stanforda zostali laureatami "Nobli z Ekonomii" - poinformowała Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Nagrodzeni zostali za swoją pracę nad ulepszeniem mikroekonomii teorii aukcji oraz wynalezienie nowych formatów aukcji .

Nagroda Nobla z ekonomii 2020 r. Znamy tegorocznych laureatówNagroda Nobla z ekonomii 2020 r. Znamy tegorocznych laureatów
d2u2dvd
d2u2dvd

Nagroda Nobla z ekonomii 2020 r. Znamy tegorocznych laureatów

Tegorocznych laureatów poznaliśmy w poniedziałek o 11.45. Nobla otrzymali Amerykanie Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson. Obaj zajmowali się analizą mikroekonomii teorii aukcji.

Crowdfunding się zmienia. "Rewolucja. Można zebrać nawet 5 mln euro"

Zbadali, jak działają aukcje. Swoje spostrzeżenia wykorzystali do zaprojektowania nowych formatów aukcji towarów i usług, które są trudne do sprzedaży w tradycyjny sposób, takich jak choćby częstotliwości radiowe czy kwoty połowowe - czytamy w uzasadnianiu Akademii.

d2u2dvd

Za faworytów do tegorocznej nagrody uznawano jednak Davida Carda z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który dał się poznać z badań nieoczywistych skutków podwyższania płacy minimalnej, czy Johna Lista z Uniwersytetu Chicago, autora nowatorskich eksperymentów w dziedzinie ekonomii.

Nagroda Nobla z ekonomii 2020 r. Kim są tegoroczni zwycięzcy?

Prof. Wilson (urodzony w 1937r.) wyjaśnił, dlaczego racjonalni oferenci mają tendencję do składania ofert poniżej ich własnego najlepszego oszacowania wspólnej wartości akcji. Postawą jest obawa przed tzw. "klątwą zwycięzcy", czyli zbyt dużymi kosztami i przegraną.

Z kolei prof. Paul Milgrom (urodzony w 1947r.) sformułował bardziej ogólną teorię aukcji, która nie tylko dopuszcza wspólne wartości, ale także wartości prywatne, które różnią się w zależności od oferenta - czytamy dalej w uzasadnieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2u2dvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u2dvd