Trwa ładowanie...

Najbogatsza Polka w Szwecji straci cały majątek

Pochodząca z Przasnysza multimilionerka Wonna I (Iwona) de Jong, nazywana w Szwecji królową nieruchomości, odegra w reality show Kanal 5 ubogą mieszkankę blokowiska - podał szwedzki dziennik "Expressen".

Share
Najbogatsza Polka w Szwecji straci cały majątek
Źródło: Jupiterimages
d1nn8gs

Wonna I de Jong wcieli się w postać pracownicy organizacji charytatywnej i otrzyma minimalne pieniądze na przeżycie. Ludzie, z którymi będzie rozmawiać, nie będą wiedzieli o tym, że jest multimilionerką. To jeden z odcinków nowego reality show stacji Kanal 5, który ma pokazać, jak bogacze odnajdują się w nowej sytuacji, a ludziom dać nadzieję na sukces.

- Mój standard życia obniży się prawie do zera. Mieszkam w 800-metrowej willi w Djursholm (bogate przedmieścia Sztokholmu), a przeniosę się do kawalerki z linoleum na blokowisku w Akalli - opowiada Wonna I de Jong gazecie "Expressen".

d1nn8gs

Dla Wonny będzie to również powrót do przeszłości. Najbogatsza kobieta w Szwecji urodziła się w Przasnyszu, gdzie jako kilkuletnia dziewczynka sprzedawała warzywa na targu. Tam nauczyła się biznesu, który jako nastolatka kontynuowała, handlując różnymi towarami na wycieczkach do Związku Radzieckiego. Do Szwecji przyjechała pod koniec lat 70., początkowo mieszkała w ubogiej imigranckiej dzielnicy Rinkeby w Sztokholmie.

We wcześniejszych wywiadach opowiadała, że języka szwedzkiego nauczyła się na kursach dla emigrantów, studiowała m.in. medycynę, ale ostatecznie postanowiła poświęcić się biznesowi. W Szwecji prowadziła rożne interesy, głównie związane z handlem, majątku dorobiła się jednak na nieruchomościach, którymi zainteresowała się mieszkając przez jakiś czas w Holandii. Dziś Polka z Przasnysza jest właścicielką kilku osiedli mieszkaniowych w Szwecji oraz pałacyku Yxtaholm pod Sztokholmem.

"Expressen" zalicza Wonnę I de Jong, obok założyciela Ikei Ingvara Kamprada, do grona najbogatszych Szwedów. Program z udziałem Polki ma zostać wyemitowany w TV Kanal 5 na początku lutego.

Z Sztokholmu Daniel Zyśk

d1nn8gs

Podziel się opinią

Share
d1nn8gs
d1nn8gs