Najdroższa polska moneta poszła w minutę. Cena wgniata w fotel
Podczas aukcji, która ukończyła się w rekordowym czasie jednej minuty, wystawiona została na sprzedaż niebywale unikatowa moneta z XVII stulecia. Początkowa cena aukcji wynosiła aż 2 miliony złotych. To najdroższa moneta sprzedana w Polsce.
05.05.2024 | aktual.: 05.05.2024 15:26
Ceniona na całym świecie moneta, 50 dukatów ze złota, wybita za rządów Zygmunta III Wazy, jest obiektem pożądania wśród kolekcjonerów królewskich numizmatów. Powstała w Królewskiej Mennicy w Bydgoszczy.
Ta wyjątkowy numizmatyczny rarytas, oznaczony datą 1621, osiągnął cenę 2,7 milionów złotych podczas aukcji
.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyjątkowa moneta z XVII wieku z Bydgoszczy
Jak widać sam proces licytacji, udowadniający unikalność i wartość tej monety, trwał jedynie minutę. Cena wywoławcza ustalona została na poziomie 2 milionów złotych. Kwota, jaką finalnie uiścił nabywca, jest rekordowa na polskim rynku aukcyjnym.
Moneta z siedemnastego stulecia ważąca 174,9 grama i mierząca 68,2 milimetry w średnicy, na awersie ma wizerunek Zygmunta III Wazy, zaś rewers ozdobiony jest polsko-szwedzkim herbem.
Jedna z najrzadszych monet świata
Z kolei najcenniejszą polską monetę, która znalazła nabywcę za granicą, stanowi 100 dukatów Zygmunta III Wazy, sprzedane w Nowym Jorku za sumę 2,16 miliona dolarów w roku 2018.
Natomiast w maju w tym roku na aukcji w Monako za 1,3 mln euro sprzedano inną polską monetę z wizerunkiem Zygmunta III Wazy.
Wyjątkowa pod względem wielkości i piękna, ta prestiżowa moneta została prawdopodobnie wyprodukowana po bitwie pod Chocimiem (w 1621 roku – red.), w której polsko-litewskie siły katolickie zwyciężyły nad muzułmańskimi wojskami osmańskimi. Było to pierwsze duże zwycięstwo, które oznaczało koniec ekspansji osmańskiej – napisano w opisie monety na stronie domu aukcyjnego Monnaies de Collection (MDC).