Najdroższe i najtańsze kraje świata. Gdzie jechać na urlop i nie przepłacić?
Gdzie i za ile na wakacje?
Nie bez powodu jednym z ulubionych kierunków wyjazdów Polaków jest Chorwacja. Czujemy się tam po prostu jak u siebie. Język podobny, a nawet ceny są zbliżone do krajowych. Gdzie można jechać, nie ryzykując, że wydatki nadszarpną nasz portfel? W którym kraju Polak poczuje się ze swoimi pieniędzmi jak krezus? W money.pl postanowiliśmy zrobić badanie, które odpowiada na te pytania.
Nie bez powodu jednym z ulubionych kierunków wyjazdów Polaków jest Chorwacja. Czujemy się tam jak u siebie. Język podobny, a nawet... ceny są zbliżone do krajowych. Gdzie można jechać, nie ryzykując, że wydatki nadszarpną nasz portfel? W którym kraju Polak poczuje się ze swoimi pieniędzmi jak krezus? W money.pl postanowiliśmy zrobić badanie, które odpowiada na te pytania.
Badania przeprowadziliśmy na liście krajów, które Polacy wybierają najczęściej na swoje cele podróży wypoczynkowej. Do przeliczenia cen wykorzystaliśmy wskaźnik Parytet Siły Nabywczej (Purchase Power Parity). Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy co roku publikują ten wskaźnik. Liczy się go w oparciu o porównanie cen ustalonego koszyka towarów i usług w różnych krajach w tym samym czasie, wyrażonych w walutach tych krajów.
Przeliczając wskaźnik o średnioroczny kurs walut względem dolara, otrzymujemy listę najtańszych i najdroższych krajów świata.To posłużyło nam do sprawdzenia, na ile Polak może "sobie pozwolić" w krajach, które odwiedza jako turysta, i jak to się zmieniło w ostatnich dziesięciu latach (2005-2015).
Co ciekawe, z 28 krajów które nasi rodacy odwiedzają najchętniej, tylko osiem ma ceny niższe niż krajowe.
Zacznijmy od tych najdroższych. Pełną listę przedstawimy w ostatnim slajdzie.