Trwa ładowanie...

Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie. W Szaflarach ruszają prace

W Szaflarach koło Zakopanego rozpoczęto ustawianie wieży wiertniczej, która posłuży do wydrążenia najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie. Będzie miał głębokość 7 km.

Ustawianie wieży wiertniczej opóźniło się o ok. trzy miesiące z uwagi na warunki geologiczneUstawianie wieży wiertniczej opóźniło się o ok. trzy miesiące z uwagi na warunki geologiczneŹródło: East News, fot: JUSTYNA ROJEK
d1hr25m
d1hr25m

- Na miejscu są już wszystkie elementy wieży, a także sama głowica wiertnicza. Konstrukcja ma stanąć do końca marca i wtedy rozpocznie się drążenie – poinformował wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

Obecnie trwa ustawianie wieży i maszyny do drążenia otworu. Jest to największe tego typu urządzenie stawiane w Polsce. - Elementy wieży i maszyny były przewożone na utwardzony plac zlokalizowany w Szaflarach transportami nocnymi, tak aby nie zakłócać ruchu na drogach, ponieważ to był transport ponadgabarytowy – wyjaśnił wójt Szaflar.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Portal do piekła znajduje się w Rosji

Ustawianie wieży wiertniczej opóźniło się o ok. trzy miesiące z uwagi na warunki geologiczne. Początkowo drążenie miało rozpocząć się na początku roku. Ponieważ odwiert badawczo-eksploatacyjny jest zlokalizowany na starym korycie Białego Dunajca, konieczne było solidne utwardzenie gruntu.

Woda o temperaturze 180 st. C

Miejscami trzeba było wybrać ziemię nawet do głębokości czterech metrów, a następnie utwardzić żwirem i płytami betonowymi. Pod koniec marca zaplanowane jest rozpoczęcie drążenia siedmiokilometrowego otworu. Ma być to najgłębszy geotermalny odwiert na świecie.

Specjaliści spodziewają się, że woda na głębokości 7 km będzie miała temperaturę nawet do 180 stopni Celsjusza. Koszt inwestycji w całości finansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 132 mln zł.

Odwiert wykonuje firma UOS Drilling. Średnica otworu będzie zróżnicowana i będzie zaczynała się od 13 cali i zawężała teleskopowo, stosownie do głębokości. W celu wydobycia urobku będzie wytłaczana ciecz, która jednocześnie będzie chłodziła głowicę wiercącą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1hr25m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hr25m