Trwa ładowanie...
aquapark

Najstarszy aquapark w Polsce kończy działalność

Pierwszy polski aquapark powstał w 1993 r. w Lesznie. Właśnie poinformował, że zakończy działalność.

Share
Najstarszy aquapark w Polsce kończy działalność
Źródło: PAP, fot: Andrzej Grygiel
d2z3u2y

Nie udało się osiągnąć porozumienia finansowego pomiędzy władzami Leszna a parkiem wodnym "Akwawit". Tym samym najstarszy aquapark w Polsce ogłosił zakończenie działalności – donosi "Gazeta Wyborcza".

Władze miasta zapewniają, że zrobiły co w ich mocy, by porozumieć się z firma zarządzającą tym najstarszym (założonym w 1993 r.) parkiem wodnym. Miasto zaproponowało, że wykupi od Centrum Konferencji i Rekreacji Akwawit usługi o rocznej wartości 200 tys. zł i dodatkowo zwolni podmiot z podatku od nieruchomości. Władze spółki odpowiedziały, że to za mało dla zapewnienia dalszego działania kompleksu basenów.

"Jak powszechnie wiadomo pływalnie publiczne nie są przedsięwzięciami generującymi zyski i również leszczyński akwapark należy do tej grupy. Niestety, mimo dużej elastyczności z naszej strony, oferta miasta na zakup usług w skali roku o wartości 200 tys. zł. brutto, nawet przy zwolnieniu pływalni z podatku od nieruchomości o wartości około 106 tys. zł, nie pozwala na dalsze funkcjonowanie tego obiektu" – czytamy w oświadczeniu.

d2z3u2y

Zobacz też:

Na aquaparku w Polsce też można zarobić

W sumie w Polsce działa 217 aquaparków. Większość z nich nie jest w stanie utrzymać się bez wsparcia samorządów.

"Gazeta Wyborcza" zwraca uwagę, że "upadek pierwszego polskiego parku wodnego z pewnością budzi sentyment. Ale w rzeczywistości jego sytuacja jest dość typowa dla polskich pływalni, które po okresie rozkwitu stały się wręcz symbolem nietrafionych inwestycji".

d2z3u2y

Podziel się opinią

Share
d2z3u2y
d2z3u2y