Trwa ładowanie...

Najtańsze usługi komunalne. Zaskakujący ranking

Za wywóz śmieci, wodę, ścieki i bilety komunikacji najmniej zapłacimy w Kozienicach. Z kolei najwięcej kontrowersji podczas badania wywołał sposób naliczania opłat za wywóz odpadów. Najtańsze w Suwałki od gospodarstwa domowego pobierają 240 zł rocznie, Otwock 1512 zł.

Najtańsze usługi komunalne. Zaskakujący rankingŹródło: iStock.com
d1sur3n

Według rankingu "Wydatki mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych" najtańsze usługi komunalne są w Kozienicach, Giżycku, Zambrowie, Działdowie i Hajnówce. Najdroższe z kolei w Miliczu, Mysłowicach, Otwocku, Nowym Dworze Gdańskim i w Tarnowskich Górach.

Jednak uwagę zwraca inny wniosek wynikający z zestawienia. Sumę wszystkich opłat podbiły mocno przez ostatni rok głównie podwyżki opłat za wywóz śmieci. W całym kraju wzrosły one średnio o całe 31 proc.

Obejrzyj: PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

Autorem rankingu jest poznańska firma Curulis. W swoim opracowaniu wzięła pod uwage rachunki za wodę i ścieki, za wywóz odpadów, za parkowanie, ceny biletów komunikacji publicznej i podatek od nieruchomości.

Po podliczeniu okazało się, że sumaryczne przeciętne koszty usług komunalnych wzrosły rok do roku o niecałe 9 proc. To oczywiście znacznie więcej niż inflacja. Jednak w ocenie ekspertów będzie jeszcze gorzej. "Już dziś możemy przewidywać, że zdecydowanie droższe będą lata kolejne" - oceniają autorzy rankingu cytowani przez PAP.

d1sur3n

Powodem ma być planowany wzrost płacy minimalnej oraz zamrożone chwilowo ceny energii. Tylko te dwie składowe przełożą się wprost na znaczące wzrosty szczególnie w cenach wody/ścieków oraz odbioru odpadów.

Najwięcej kontrowersji wśród badaczy wzbudziła natomiast cena i koszt odbioru odpadów. Najtańsze Suwałki stosują kalkulację od gospodarstwa domowego, które płaci 20 zł miesięcznie co daje 240 zł rocznie na rodzinę. Najdroższy Otwock pobiera 31,50 zł od osoby, co daje 1512 zł rocznie za taką samą na rodzinę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1sur3n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sur3n