Trwa ładowanie...
d5nnldp
Prawo i finanse

Największe od lat cięcia podatkowe w Niemczech

Niemiecki Bundestag przyjął w piątek ustawę redukującą ciężary podatkowe dla obywateli o kwotę blisko 10 mld euro rocznie, a także wprowadzającą ułatwienia dla przedsiębiorstw. To największe cięcia podatków od czasu objęcia władzy w Niemczech przez wielką koalicję CDU/CSU i SPD - informuje agencja dpa.
Share
d5nnldp

Ustawa przewiduje m.in. większe odpisy podatkowe wydatków na ubezpieczenia chorobowe oraz pielęgnacyjne. Osoby zatrudnione będą w przyszłym roku mogły odpisać od dochodu maksymalnie 1900 euro, zaś podatnicy pracujący na własny rachunek - 2800 euro.

Decyzja Bundestagu jest konsekwencją orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe w sprawie odliczania od dochodu wydatków na wspomniane ubezpieczenia.

Minister finansów Peer Steinbrueck ocenił, że ta "prawdopodobnie największa w historii RFN obniżka ciężarów podatkowych" przychodzi we właściwym momencie. W związku z zakładanym rekordowym deficytem budżetu państwa na poziomie 90 mld euro w przyszłym roku, nie będzie pola manewru dla kolejnych cięć podatków - ocenił minister.

Tymczasem chadeckie partie - CDU i bawarska CSU - zapisały w projekcie programu przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu znaczne obniżenie ciężarów podatkowych w następnej kadencji. Jest to także główny postulat liberalnej FDP, z którą chadecy chcą utworzyć po wyborach koalicję rządzącą.

d5nnldp

Podziel się opinią

Share
d5nnldp
d5nnldp