Trwa ładowanie...

Napływ środków do funduszy inwestycyjnych

Grudzień był trzecim miesiącem z rzędu, kiedy mieliśmy do czynienia z nadwyżką wpłat nad wypłatami do funduszy inwestycyjnych. Łączny bilans sprzedaży funduszy wyniósł ponad +4 mld zł i był jednym z najwyższych w tym roku.

Napływ środków do funduszy inwestycyjnychŹródło: Jupiterimages
d2igtgy

Większość środków pozyskanych przez TFI stanowiły w grudniu fundusze niedetaliczne, czyli stworzone na potrzeby konkretnych inwestorów. Ich saldo sprzedaży ukształtowało się na poziomie +3,1 mld zł. Było to przede wszystkim efektem przesunięcia środków w obrębie grupy PZU; aż +2 mld zł wpłacono do funduszu PZU SFIO Dłużny. Ponad +1,0 mld zł aktywów pozyskały w grudniu fundusze detaliczne.

(fot. Analizy Online)
Źródło: (fot. Analizy Online)

W całym 2012 r. bilans sprzedaży funduszy był także dodatni i wyniósł ponad +19 mld zł. Najwięcej środków napłynęło do funduszy niedetalicznych, +17,2 mld zł, przede wszystkim skupionych w 3 TFI. W sumie ponad +8 mld zł wpłacono do kilku funduszy PZU TFI utworzonych na potrzeby grupy, ponad +3 mld zł do kilku funduszy Copernicus Capital TFI oraz ponad +4,5 mld zł do funduszy ze Skarbiec TFI.

d2igtgy

Saldo wpłat i wypłat do funduszy detalicznych w minionym roku wyniosło +1,9 mld zł, w porównaniu do -5,8 mld zł w 2011 roku.

(fot. Analizy Online)
Źródło: (fot. Analizy Online)

W grudniu największą popularnością wśród klientów TFI cieszyły się fundusze dłużne. Saldo wpłat i wypłat do funduszy przeznaczonych do szerszego grona odbiorców ukształtowało się na poziomie blisko +1,0 mld zł. Wśród najpopularniejszych znalazły się PKO Papierów Dłużnych Plus oraz Arka Prestiż Obligacji Skarbowych. W sumie cały miniony rok był udany dla funduszy obligacji. Niemal każdego miesiąca saldo wpłat i wypłat było dodatnie i wynosiło po kilkaset mln zł. Dzięki temu całkowity bilans sprzedaży zamknął się kwotą +7,5 mld zł (ok. +5,3 mld zł do funduszy dłużnych uniwersalnych oraz ok. +3,9 mld zł papierów skarbowych).

Zainteresowaniem inwestorów cieszyły się w ostatnim miesiącu roku także fundusze gotówkowe i pieniężne, które pozyskały łącznie +0,1 mld zł netto. Fundusze te w poprzednich miesiącach kilka razy notowały znaczny odpływ środków, przez co roczny bilans sprzedaży ukształtował się na symbolicznym plusie (+1 mln zł).

(fot. Analizy Online)
Źródło: (fot. Analizy Online)

W grudniu klienci chętnie wpłacali środki także do funduszy absolutnej stopy zwrotu, które dzięki emisji certyfikatów kilku funduszy (Open Finance Absolute Return 3 FIZ, PKO Globalnej Makroekonomii FIZ oraz Open Finance Absolute Return 2 FIZ) pozyskały łącznie ponad +90 mln zł. Saldo sprzedaży w całym 2012 r. również było dodatnie i wyniosło prawie +0,4 mld zł. Z punktu widzenia funduszy akcyjnych dedykowanych szerokiemu gronu odbiorców grudzień był przełomowym miesiącem. Po raz pierwszy od marca 2012 r. saldo sprzedaży było dodatnie i wyniosło prawie +50 mln zł. Najwięcej środków pozyskał w grudniu Quercus Agresywny, Skarbiec Akcja oraz Aviva Investors Małych Spółek, w sumie blisko +90 mln zł. W 2012 roku z dodatnim saldem wpłat i wypłat mieliśmy do czynienia tylko 4 razy (poza grudniem, w styczniu, lutym i marcu). W efekcie całoroczne saldo wpłat i wypłat było ujemne i wyniosło -1,4 mld zł.

d2igtgy

W grudniu największe ujemne saldo wpłat i wypłat odnotowały fundusze mieszane, z których klienci wypłacili netto ponad -0,1 mld zł. W porównaniu jednak do poprzednich miesięcy, grudniowy odpływ środków był stosunkowo niski. Ubiegłoroczne saldo wpłat i wypłat całego segmentu wyniosło –3,6 mld zł.

W grudniu przewagę odkupień nad nabyciami miały również fundusze surowcowe, gdzie wyniosła ponad -44 mln zł (gł. w Investor Gold Otwarty). W całym 2012 r. saldo wpłat i wypłat w tym segmencie było ujemne i ukształtowało się na poziomie prawie -0,2 mld zł.

W grudniu na blisko 500 funduszy funkcjonujących na rynku, dodatnie saldo wpłat i wypłat osiągnęło blisko 230 funduszy.

_ Zespół Analiz Online _ _ Spółka Analizy Online jest niezależną firmą analityczną zajmującą się monitoringiem rynku polskich i zagranicznych instytucji zbiorowego lokowania środków: funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych). W zakres analiz rynku funduszy wchodzą między innymi rankingi funduszy, ocena efektywności działań zarządzających oraz analiza ich wpływu na polski rynek finansowy. Działalności firmy obejmuje również monitoring rynku produktów strukturyzowanych, zmian akcjonariatu polskich spółek publicznych oraz analizę rynku polskich papierów dłużnych. _

d2igtgy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2igtgy