Nastroje społeczne w listopadzie pogorszyły się - CBOS
24.11. Warszawa (PAP) - Listopad przyniósł kolejny, niewielki
spadek nastrojów społecznych, głównie przez pogorszenie nastrojów
politycznych - wynika z badania ośrodka...
24.11. Warszawa (PAP) - Listopad przyniósł kolejny, niewielki spadek nastrojów społecznych, głównie przez pogorszenie nastrojów politycznych - wynika z badania ośrodka CBOS.
"Inaczej niż przed miesiącem, wyraża się on głównie pogorszeniem się ocen sytuacji politycznej, natomiast relatywnie w niewielkim stopniu dotyczy sfery ekonomii i gospodarki. Nic zatem nie wskazuje, by Polacy już teraz jakoś wyraźniej odczuli skutki światowego kryzysu finansowego, co więcej - wydaje się, że na razie nie zakładają zbyt czarnych scenariuszy rozwoju sytuacji" - napisał CBOS.
"Od października prognozy dotyczące przyszłej sytuacji gospodarczej pogorszyły się w niewielkim stopniu, nie wzrosły też obawy o kondycję zakładów pracy ani o warunki bytu gospodarstw domowych" - napisano w raporcie.
OCENY ROZWOJU SYTUACJI W KRAJU
W stosunku do października nie zmieniły się oceny rozwoju sytuacji w kraju.
CBOS napisał, że tak jak przed miesiącem połowa badanych (51 proc.) uważa, że zmierza ona w złym kierunku, w mniejszości zaś pozostają osoby pozytywnie zapatrujące się na kierunek zachodzących zmian (35 proc.)
POLITYKA
Z badań wynika, że w listopadzie relatywnie najbardziej pogorszyły się oceny sytuacji politycznej.
"W opinii połowy badanych jest ona zła (51 proc.), wzrost o 7 punktów procentowych w stosunku do ubiegłego miesiąca), a tylko co dziesiąty (10 proc.) postrzega ją jako dobrą. Z większym niż obecnie krytycyzmem wobec życia politycznego kraju Polacy odnosili się ostatnio jedynie w październiku ubiegłego roku, a więc w okresie kampanii wyborczej poprzedzającej przyspieszone wybory parlamentarne" - napisano.
GOSPODARKA
Niewiele gorsze od październikowych są natomiast aktualne opinie o stanie gospodarki.
"Po odnotowanym w ubiegłym miesiącu pogorszeniu się ocen, w listopadzie po raz kolejny nieco przybyło osób negatywnie oceniających sytuację gospodarczą kraju. Obecnie ponad jedna czwarta badanych (27 proc.) postrzega ją jako dobrą, a nieco więcej osób (30 proc., wzrost o 4 punkty procentowe) jest przeciwnego zdania. Najliczniejszą grupę nadal jednak stanowią ci, którzy uznają ją za przeciętną - ani szczególnie dobrą, ani wyjątkowo złą (39 proc.). Warto przy tym zauważyć, że mimo utrzymującej się drugi miesiąc z rzędu tendencji spadkowej, aktualne oceny stanu gospodarki wciąż nie odbiegają od rejestrowanych latem tego roku" - napisano. (PAP)
map/ ana/