Trwa ładowanie...
d4dpmi9

Nauczyciele domagają się zachowania uprawnień emerytalnych

Związek Nauczycielstwa Polskiego i oświatowa
"Solidarność" domagają się zachowania dotychczasowych przepisów
emerytalnych dla nauczycieli. Ich zdaniem, minister pracy "nic nie
wie na temat warunków pracy nauczycieli". Grożą protestami.

Share
d4dpmi9

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak przedstawiła założenia ustawy o emeryturach pomostowych, w myśl której z nowym rokiem nauczyciele stracą dotychczasowe uprawnienia emerytalne. Na dołączonej do projektu liście zawodów, które uprawniają do emerytur pomostowych, znalazły się jedynie prace w szczególnych warunkach i o szczególnych charakterze, wśród nich nie ma nauczycieli. Według Fedak, wyznacznikiem znalezienia się na liście były kryteria medyczne.

_ Pani minister nie zna się na tym, czym się zajmuje. Jak chce wojny, to będzie ją miała; będzie wojna _ - powiedział przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", Stefan Kubowicz.

Przypomniał, że Zespół Ekspertów Medycyny Pracy do Spraw Zweryfikowania Wykazu Rodzajów Prac w Szczególnych Warunkach i Wykazu Prac o Szczególnym Charakterze w swoim sprawozdaniu z 2006 r. stwierdził, że nauczyciele powinni co najmniej o 5 lat wcześniej, niż przewiduje powszechny wiek emerytalny, kończyć karierę zawodową. W raporcie napisano, że jest to spowodowane wymogami zdrowotnymi.

d4dpmi9

Kubowicz poinformował także, że w przyszłym tygodniu zbiera się Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność". _ Sprawa emerytur dla nauczycieli zostanie na pewno poruszona przez Komisję i na pewno wyda ona stanowisko w tej sprawie _ - powiedział.

_ Dzisiejsza decyzja pani minister to kontynuacja szalenie restrykcyjnej polityki wobec środowiska nauczycielskiego. Jest ona niczym nieuzasadniona merytorycznie, szkodliwa z punktu widzenia spokoju społecznego, absolutne rozbieżna z kwietniową uchwałą Komisji Trójstronnej _ - powiedział prezes ZNP Sławomir Broniarz. Przypomniał, że uchwała głosi, iż strony dołożą wszelkich starań, by unikać sytuacji konfliktogennych.

_ Zarówno rząd Jarosława Kaczyńskiego, jak i rząd Donalda Tuska przyjmują tę samą definicję pracy w szczególnym charakterze, i raz nauczyciele się w niej mieszczą, a raz nie. Można z tego wyciągnąć wniosek, że coś innego, a nie względy merytoryczne, decyduje o wykluczeniu nauczycieli z grupy zawodów o szczególnym charakterze _ - zaznaczył.

Zdaniem Broniarza, problem tkwi m.in. w tym, że resort edukacji nie jest zainteresowany sprawą i dał pełne przyzwolenie ministerstwu pracy na rozstrzyganie w sprawie emerytur nauczycielskich. _ Nikt z MEN nie przyszedł na posiedzenie zespołów Komisji Trójstronnej, gdzie rozpoczęto rozmowy na temat emerytur _ - powiedział.

d4dpmi9

_ Im bardziej strona rządowa jest twarda i restrykcyjna wobec środowiska nauczycielskiego, tym bardziej będziemy zdeterminowani w walce _ - podkreślił.

Prezes ZNP, pytany o kryteria medyczne, jakimi posłużyło się ministerstwo pracy, przygotowując listę zawodów wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, odpowiedział pytaniem: _ Ciekaw jestem, czy jest lista kryteriów, jakie trzeba spełnić, by zostać ministrem w tak ważnym resorcie jak ministerstwo pracy? Bo jeśli tak, to nie ma tam na pewno kryterium wiedzy i przygotowania merytorycznego _.

Zapowiedź Fedak, że dla nauczycieli resort przygotował specjalne rozwiązania, m.in. wyższe zarobki za dłuższy okres pracy, Broniarz skwitował stwierdzeniem: _ Nie przedstawiono nam dotąd żadnych konkretów _.

Obecnie zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie, lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym.

d4dpmi9

Podziel się opinią

Share
d4dpmi9
d4dpmi9