Trwa ładowanie...
d3v5i9p
rolnictwo
24-02-2010 06:35

Naukowcy: powolne topnienie śniegu korzystne dla rolnictwa

Tegoroczna ostra zima raczej nie powinna negatywnie wpłynąć na wegetację roślin - uważają naukowcy. Korzystne dla upraw polowych jest powolne wchłanianie wody przez glebę.

d3v5i9p
d3v5i9p

Najkorzystniejsze dla upraw polowych jest powolne topnienie pokrywy śniegowej w dzień, przy niewielkich przymrozkach w nocy - uważa prof. Jan Rozbicki z Wydziału Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jego zdaniem, nie należy spodziewać się uszkodzeń w oziminach, gdyż rośliny były przykryte śniegiem, a ziemia zamarznięta.

Dodał, że raczej nie będzie też uszkodzeń z powodu "uduszenia roślin". Dzieje się to wtedy, gdy wegetacja rozpoczyna się pod śniegiem.

Rozbicki uważa, że zagrożeniem dla roślin może być natomiast szybkie topnienie śniegu i zamarzanie wody w formie zastoisk wodnych. Może doprowadzić do zniszczenia zasianych jesienią upraw. Jeśli nastąpiłoby powolne rozmarzanie ziemi, to woda zostanie wchłonięta i poprawi się nawilgocenie gleby, co jest korzystne dla roślin.

Niedobrym zjawiskiem dla przyszłych zbiorów byłaby zbyt długa zima. Jeżeli utrzyma się ona do początków kwietnia, wegetacja roślin opóźni się. - Wszystkie te lata, kiedy wiosna przychodzi bardzo późno, sezon wegetacyjny rozpoczyna się późną wiosną, są obarczone niższym plonowaniem większości gatunków roślin, szczególnie jarych, czyli upraw sianych na wiosnę - wyjaśnił Rozbicki. Dodał, że zagrożeniem dla ozimin są też powodzie.

d3v5i9p

Obecnie warunki pogodowe dla upraw polowych są sprzyjające, ponieważ pokrywa śniegu topnieje dosyć wolno, a woda wsiąka w ziemię. W okolicach Puław ubywa jej ok. 1-2 cm dziennie - poinformował PAP dr Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

- Jest to bardzo dobra sytuacja dla ozimin; na wiosnę będą spore zapasy wody - ocenił. Podkreślił jednak, że nie można przewidzieć pogody i sytuacja może się szybko zmienić. Poinformował, że z próbek pobranych w miejscowości Osiny koło Puław wynika, że wegetacja jeszcze nie ruszyła i strat nie ma.

Według prof. Józefa Chojnickiego z SGGW, topnienie śniegu nie wpłynie znacząco na nawilgocenie gleb. Jego zdaniem, większość ziemi jest jeszcze zamarznięta i nie wchłania wody. Retencjonowanie wody jest korzystne dla roślin, ale - jak dodał - w Polsce 50 proc. gleb to ziemie słabe, przez które "przelatuje" woda. Takimi glebami charakteryzują się np. Kurpie, czy część województwa łódzkiego.

d3v5i9p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v5i9p