Trwa ładowanie...

Wysyp ofert pracy. Można zarobić nawet 10 tys. zł miesięcznie

Około 7-10 tys. zł miesięcznie można zarobić, najmując się do pracy sezonowej na akord - wynika z informacji Gremi Personal. Najwięcej ofert takiej pracy jest w turystyce, ogrodnictwie, logistyce i magazynach.

Najwięcej ofert pracy sezonowej jest w magazynach, turystyce, ogrodnictwie i logistyceNajwięcej ofert pracy sezonowej jest w magazynach, turystyce, ogrodnictwie i logistyceŹródło: East News, fot: gorzowianin.com
d4i9bix
d4i9bix

W publikacji zwrócono uwagę, że w tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w sezonie wakacyjnym zwiększa się przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw. Powołując się na dane GUS wskazano, że w czerwcu ubiegłego roku było ono średnio o ok. 2,2 proc. wyższe niż w latach poprzednich, w lipcu o 2,3 proc., a w sierpniu - 2,4 proc.

Również w tym roku liczba ofert pracy sezonowej rośnie. Z wtorkowej informacji agencji zatrudnienia Gremi Personal wynika, że najwięcej jest ich w rolnictwie, ogrodnictwie, turystyce, gastronomii, hotelarstwie, budownictwie czy magazynach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Praca sezonowa w Polsce. Tyle można zarobić

Praca sezonowa. Jak wyglądają zarobki?

Jak wskazano, przeciętne stawki są prawie identyczne jak w ciągu roku. Jedynie w HoReCa i ogrodnictwie mogą być one większe o ok. 2-3 zł za godzinę. Np. w ogrodnictwie stawki zaczynają się od 18 zł netto za godzinę, ale są też oferty pracy na akord, gdzie można zarobić od 7 do 10 tys. miesięcznie pod warunkiem, że wykona się pracę zgodnie z zamówieniem.

Jest to praca z założenia na krótki termin, zwykle 2-3 miesiące, na którą decydują się z reguły ludzie bardzo młodzi: uczniowie, studenci, często bez wcześniejszego doświadczenia - wskazała cytowana w informacji dyrektor departamentu rekrutacji międzynarodowych Gremi Personal Anna Dzhobolda.

Dodała, że stawki za prace sezonowe są mniej więcej takie, jak dla pozostałych pracowników.

Praca sezonowa. Gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy?

Praca sezonowa zwykle kojarzy się z chęcią zdobycia dodatkowego dochodu przez uczniów i studentów. Rzeczywiście największą grupę osób podejmujących się pracy sezonowej stanowią osoby, które jeszcze się uczą. Niemniej jednak pojęcie pracy sezonowej jest dużo bardziej złożone, a warunki umowy znacząco różnią się od tych, które obowiązują w przypadku stałego zatrudnienia.

d4i9bix

Jako obywatel Unii Europejskiej masz prawo szukać pracy, także sezonowej, w innym kraju UE. W kraju przyjmującym podlegasz takim samym przepisom i warunkom zatrudnienia, co obywatele tego kraju i masz prawo do otrzymania takiej samej pomocy ze strony krajowych urzędów pracy.

Pracownicy sezonowi mają także dostęp do tej samej ochrony socjalnej, jak inne ubezpieczone osoby w danym kraju. Decyzja o wyborze odpowiedniej oferty i rodzaju pracy powinna być przemyślana i świadoma. Dlatego przy poszukiwaniu pracy powinniśmy szukać ofert pracy z legalnych i sprawdzonych źródeł.

Wiele cennych informacji na temat pracy sezonowej w UE znajduje się na EURES, Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej, prowadzonym przez Komisję Europejską.

Możliwości zatrudnienia można także szukać na własną rękę, w serwisach informacyjnych i z ogłoszeniami zamieszczonymi przez pracodawców. Komisja Europejska podpowiada gdzie szukać informacji na temat pracy sezonowej, dla przykładu:

  • Picking Jobs – praca sezonowa przy zbiorach na całym świecie;
  • Season Workers − strona dla pracowników sezonowych;
  • Summer jobs in Europe & the world − praca sezonowa w Europie i na świecie
d4i9bix

Szukając pracy sezonowej, należy zachować najwyższą ostrożność. Choć znalezienie ofert zatrudnienia w sezonie wakacyjnym nie jest trudne, w gąszczu ogłoszeń łatwo paść ofiarą oszustwa.

W przypadku korzystania z usług agencji zatrudnienia trzeba sprawdzić, czy firma posiada certyfikat. Wykaz agencji zatrudnienia z certyfikatem uprawniającym do świadczenia usług pośrednictwa pracy znajduje się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4i9bix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i9bix